Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Wyższe składki ZUS, czyli ciąg dalszy dojenia Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w komunikacie prasowym o tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą od stycznia wyższą składkę. Danina na rzecz ZUS będzie wyższa o ponad 42 zł. Minimalna wysokość składek, płaconych do ZUS przez przedsiębiorców, wyniesie około 1 175 zł. To oznacza wzrost o przeszło 5 procent (do grudnia minimalna stawka wynosiła 1 121 zł).

Powodem podwyższenia składek na rzecz Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest wzrost przeciętnego wynagrodzenia. „Minimalna kwota składek, jakie osoba prowadząca działalność gospodarczą odprowadza za siebie co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie bierze się z powietrza. Jest ściśle związana z wysokością prognozowanego średniego wynagrodzenia w kraju i minimalnego wynagrodzenia. Oba wzrosły: prognozowane przeciętne wynagrodzenie do 4 263 zł, a pensja minimalna – do 2 000 zł. Z tego powodu każdego miesiąca przedsiębiorcy będą musieli wygospodarować na składki wyższą kwotę niż dotychczas” – czytamy w komunikacie prasowym, który nadesłała Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Łączne składki na ubezpieczenia społeczne (w tym dobrowolna chorobowa), ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą w tym roku wynoszą minimum 1 172,56 zł. Z kolei osoby samozatrudnione, posiadający prawo do obniżonej stawki składek na ubezpieczenie społecznie i nie płacące składki na Fundusz Pracy, zapłacą w tym roku na ZUS w sumie 487,90 zł miesięcznie. Nowe stawki obowiązują od stycznia, a to oznacza, że pierwszą podwyższoną wpłatę przedsiębiorcy zapłacą dopiero w lutym, gdyż składki za dany miesiąc płaci do 10 dnia następnego miesiąca.

Małgorzata Korba poinformowała, że w województwie lubelskim jednoosobowe firmy prowadzi około 40 tysięcy przedsiębiorców, płacących składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto 20 tysięcy samozatrudnionych opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Niestety, działania rządzącego w kraju Prawa i Sprawiedliwości nie zmierzają ku obniżaniu danin, a wręcz przeciwnie. Wielu odbiera to jako „ciąg dalszy dojenia Polaków”, zwłaszcza tych, którzy dokładają się do wspólnego tortu, jakim jakim jest budżet państwa, a nie tylko z niego korzystają. To drugi w ostatnim czasie cios wymierzony w małych i średnich przedsiębiorców, a przede wszystkim – w osoby samozatrudnione, które nierzadko ledwie wiążą koniec z końcem i mają poważne problemy z opłacaniem składek ZUS. Wcześniej została podwyższona płaca minimalna. Polska wciąż jest krajem, który nie sprzyja prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

MaSzt
poniedziałek, 30 stycznia 2017

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: