Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Uliczkę znam w Barcelonie, ale chętnie znów zobaczę Kraków

Barcelona znalazła się na czele rankingu „Top 100 miast w Europie – wyjazdy weekendowe 2017”, opracowanego przez porównywarkę domków letniskowych, domów i apartamentów wypoczynkowych „HomeToGo” (hometogo.pl) oraz wyszukiwarkę połączeń komunikacyjnych „GoEuro” (goeuro.pl). Na drugim miejscu sklasyfikowana została Praga, na trzecim Berlin, a na ósmym – najwyżej notowane polskie miasto, czyli Kraków. Ranking stu europejskich miast, najlepszych na krótki weekendowy wypad, powstał na podstawie ocen, wystawionych w pięciu kategoriach: atrakcje, życie nocne, zakwaterowanie, kuchnia i transport miejski.

 

Pierwsza jest Barcelona, a potem kolejno Praga, Berlin, Madryt, Londyn, Paryż, Lizbona, Kraków, Budapeszt i Sewilla. Tak wygląda czołówka rankingu „Top 100 miast w Europie – wyjazdy weekendowe 2017”, sporządzonego przez przez dwa portale internetowe – porównywarkę domków letniskowych, domów i apartamentów wypoczynkowych „HomeToGo” (hometogo.pl) oraz wyszukiwarkę połączeń komunikacyjnych „GoEuro” (goeuro.pl). Wyniki klasyfikacji zostały opracowane na podstawie ocen, wystawionych w pięciu kategoriach: atrakcje, życie nocne, zakwaterowanie, kuchnia i transport miejski. Zdaniem autorów rankingu najciekawszymi propozycjami dla turystów z Polski w 2017 roku są Bratysława, Drezno i Ryga.

Pod względem atrakcji najwięcej punktów otrzymała stolica Wielkiej Brytanii i Anglii. „Londyn, słynący z dwupiętrowych autobusów i czerwonych budek telefonicznych, jest nie tylko jednym z największych miast w Europie, ale także oferuje najwięcej atrakcji w porównaniu z innymi miastami. Muzea, galerie sztuki, sklepy – to wszystko można znaleźć tutaj na każdym kroku. Atrakcji jest tyle, że pojedynczy krótki wyjazd na weekend na pewno nie wystarczy, aby nacieszyć się tym miastem” – piszą twórcy rankingu. Kolejne miejsca w kategorii, opracowanej na podstawie atrakcji turystycznych, zajęły Paryż, Rzym i Praga.

Jeśli chodzi o życie nocne i imprezowanie, to triumfuje Berlin. „Zaskoczenia w tym przypadku zapewne nie będzie – Berlin okazał się być miastem o najbardziej bujnym życiu nocnym. Ogromna liczba klubów, ze słynnym w całej Europie zapleczem muzyki elektronicznej, oraz czynne całą dobę bary sprawiły, że zwycięzca mógł być tylko jeden. Za stolicą Niemiec uplasował się natomiast historyczny Kraków, który prześcignął o włos Barcelonę. Na kolejnym miejscu znalazł się Kijów. Amsterdam, nieraz wymieniany jako druga imprezowa stolica w Europie, został daleko w tyle – na 20 pozycji” – czytamy w komunikacie twórców rankingu.

W kwestii zakwaterowania turystów faworytem „HomeToGo” i „GoEuro” jest Kijów. Twórcy rankingu podkreślają, że jedna z najbardziej niedocenianych pod względem turystycznym europejskich stolic zachęca do przyjazdu nie tylko atrakcjami, ale także niskimi cenami. Nie tylko w Europie Wschodnie noclegi są tanie. Przystępnymi cenami kusi także Portugalia – Siena i Coimbra zostały sklasyfikowane w kategorii „zakwaterowanie” odpowiednio na drugim i piątym miejscu. „Nawet Porto okazało się być bardziej przystępne cenowo na wypad weekendowy niż takie polskie miasta, jak Warszawa, Kraków i Wrocław” – twierdzą autorzy klasyfikacji.

Które miasta okazały się najlepsze pod względem kulinarnym? „Myśląc o najlepszych miejscach z dobrą kuchnią, pierwsze co nam najczęściej przychodzi do głowy, to Włochy lub Francja. Jednak w rankingu „Top 100 miast w Europie – wyjazdy weekendowe 2017” to Hiszpania została uznana za królową przysmaków. Dwa pierwsze miejsca należą kolejno do Madrytu i Barcelony. Nic w tym dziwnego. Kto nie miałby ochoty spróbować wyśmienitych tapas, popijając je orzeźwiającą sangrią? Natomiast do Reykjaviku, który znalazł się na samym końcu kulinarnego rankingu, turyści udają się bardziej w celach spokojnego wypoczynku i podziwiania cudów natury niż próbowania islandzkich specjałów, jak Hakarl, czyli sfermentowanego mięsa rekina” – uzasadniają swoją punktację autorzy rankingu.

Z kolei w kwestii transportu miejsca najlepszy okazał się Bukareszt. „Ten, kto wybiera się do Wenecji na wyjazd weekendowy, powinien pamiętać, że słynne miasto na wodzie niekoniecznie może poszczycić się dobrą komunikacją miejską. Najpopularniejszym środkiem transportu są tam własne nogi lub, dla osób z większym budżetem, gondole. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu kosztów podróży, najlepszym wyborem będzie Bukareszt, gdzie cena przejazdu za kilometr to niecałe 2 zł” – czytamy w informacji prasowej, przekazanej przez przez Ewę Skalniak z „HomeToGo”.

mapa

Słów kilka o „HomeToGo” (hometogo.pl) i „GoEuro” (goeuro.pl)

„HomeToGo” (hometogo.pl) jest największą na świecie, niezależną porównywarką domków letniskowych, domów i apartamentów wypoczynkowych. Za pomocą strony hometogo.pl łatwo i szybko można wyszukać, a następnie porównać ponad 7 milionów ofert noclegowych z ponad 250 portali. Wygodne filtry pozwalają na wybór tego noclegu, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom każdego użytkownika.

„GoEuro” (goeuro.pl) to wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych, która umożliwia wyszukiwanie oraz porównywanie połączeń kolejowych, autokarowych i lotniczych na terenie Europy, a także zakup biletów. Współpracując z ponad 500 przewoźnikami, serwis daje podróżnym możliwość wyszukiwania połączeń, uwzględniając nawet małe miasteczka i wioski.

MaSzt
czwartek, 17 listopada 2016
fot. „HomeToGo” (hometogo.pl)

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: