Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wtorek, 15 sierpnia będzie dniem wolnym od pracy. W wielu miejscowościach odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Ponadto wszystkie parafie kościoła katolickiego odchodzić będą liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dowiedz się, gdzie i jak będziemy świętowali w Zamościu, Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim.

We wtorek, 15 sierpnia odbędą się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku.

15 SIERPNIA W NASZYM REGIONIE

W Zamościu Święto Wojska Polskiego zostanie połączone ze świętem 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Na godz. 9 zaplanowana została uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Jana Bożego przy ul. Wojska Polskiego. Główne uroczystości rozpoczną się na Rynku Wielkim o godz. 10.45.

W Biłgoraju przed kościołem świętego Jerzego na godz. 9.45 zaplanowano zbiórkę pocztów sztandarowych i delegacji. O godz. 10 rozpocznie się msza, po której uczestnicy święta przejdą pod Pomnik Wdzięczności, na placu przed biłgorajskim ratuszem. W programie uroczystości są okolicznościowe wystąpienia oraz koncert Orkiersty Dętej im. Czesława Nizio.

Tomaszów Lubelski świętował będzie Dzień Służb Mundurowych. O godz. 12 odbędzie się msza w Kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przy ul. Królewskiej. Po nabożeństwie w intencji Ojczyzny uczestnicy uroczystości przejdą na plac przy Pomniku Konstytucji 3 Maja, gdzie zaplanowany został apel służb mundurowych oraz obchody 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych, 25-lecia Jednostki Strzeleckiej 2019 im. Generała Tadeusza Piskora i 10-lecia Tomaszowskiego Szwadronu im. 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza. O godz. 13.30 na Rynku Miejskim przewidziano pokaz służb mundurowych.

15 sierpnia przypada także święto w kościele katolickim – Wniebowzięcia najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Święto ustanowił w 1950 roku papież Pius XII. Wniebowzięcie jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Tradycja tego święta ma jednak dużo starsze korzenie. W Polsce i wielu krajach europejskich Matka Boska Zielna czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych. Dlatego z okazji święta 15 sierpnia składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół, kwiatów i innych płodów ziemi. 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego czynne będą tylko te sklepy, w których za ladą stanie sam właściciel.

MaSzt
czwartek, 10 sierpnia 2017

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: