Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Stefan Oleszczuk odwiedzi jutro Biłgoraj

Legendarny burmistrz Kamienia Pomorskiego i starosta kamieński, wolnościowiec Stefan Oleszczuk będzie w sobotę, 5 sierpnia gościł w Biłgoraju. Przyjedzie na zaproszenie Waldemara Buczka – pochodzącego z Biłgoraja, a mieszkającego obecnie w Krakowie prezesa małopolskiego stowarzyszenia „Wolni Obywatele”. Stefan Oleszczuk będzie pomagał w utworzeniu biłgorajskich struktur „Wolnych Obywateli”.

 

W sobotę, 5 sierpnia o godz. 16 w restauracji „American Tucker” przy ul. Kościuszki 67 w Biłgoraju odbędzie się spotkanie z legendarnym już burmistrzem Kamienia Pomorskiego i starostą kamieńskim Stefanem Oleszczukiem (na zdjęciu). Ów wolnościowiec przyjedzie do Biłgoraja na zaproszenie Waldemara Buczka, szefa krakowskich struktur stowarzyszenia „Wolni Obywatele”, brata Grzegorza Buczka, startującego bez powodzenia w ostatnich wyborach parlamentarnych z partii KORWiN. Stefan Oleszczuk będzie pomagał biłgorajskim wolnościowcom w utworzeniu powiatowych struktur stowarzyszenia „Wolni Obywatele”.

Stefan Oleszczuk ma 59 lat, był m.in. burmistrzem Kamienia Pomorskiego (w latach 1990-1994) i starostą kamieńskim (1998-2002). W czasach PRL był zaangażowany w działalność opozycyjną przeciw komunistycznym rządom naszego kraju, za co został skazany na półtora roku więzienia. W tzw. wolnej Polsce związany był z Unią Polityki Realnej, a w 2014 roku został członkiem Kongresu Nowej Prawicy – prawicowej partii politycznej o charakterze konserwatywno-liberalnym i eurosceptycznym. Startował bez powodzenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Nowa Prawica – Janusz Korwin-Mikke (uzyskał ponad 14 tys. głosów). Nie zdołał także zostać burmistrzem Szczecina.

Zasłynął jako kontrowersyjny, ale skuteczny burmistrz Kamienia Pomorskiego. Gdy w maju 1990 roku objął posadę burmistrza, zadłużenie tego miasta wynosiło 40 procent planowanego budżetu. By wyprowadzić miasto z kłopotów finansowych, dążył do stworzenia tzw. gminy minimum, wprowadzając wiele liberalnych reform. Zredukował liczbę gminnych urzędników z 57 do 27. Obniżył podatki do granic, na które pozwalało ówczesne prawo. Zniósł limitowanie koncesji na alkohol i przyznawał je za jedną roczną opłatą w wysokości 50 zł. Dzięki temu zwiększyła się liczba koncesji, spadły koszty prowadzenia działalności sprzedającej alkohol, zniknęły warunki do korupcji, zjawisko melin, zagrożenia porządku i czystości poprzez gromadzenie się nietrzeźwych. Wbrew zapowiedziom niektórych polityków, spożycie alkoholu w Kamieniu Pomorskim nie wzrosło. Ponadto gmina zaprzestała finansowego wspierania prywatnych, hobbystycznych działań mieszkańców w zakresie sportu i kultury, a także sprywatyzowała dzierżawione lokale użytkowe i zrezygnowała z budowy mieszkań komunalnych.

Dzięki takim działaniom Kamień Pomorski zwiększył odsetek budżetu miasta na inwestycje do 55 procent (średnia w kraju wynosiła wówczas 19,2 procenta). Mimo znacznego obniżenia podatków i opłat lokalnych, miasto spłaciło zadłużenie, wpływy do budżetu wzrosły, a budżet co roku wykonywany był z nadwyżką. Z chwilą odejścia Stefana Oleszczuka z posady burmistrza, Kamień Pomorski posiadał nadwyżkę budżetową w wysokości 70 procent planowanego budżetu. Miasto w tym czasie osiągnęło najwyższy wskaźnik rozwoju gospodarczego w województwie i było podawane za wzór budowy gminy wolnościowej m.in. w Europie Zachodniej, USA, Kanadzie i Australii.

MaSzt
piątek, 4 sierpnia 2017
fot. Wikipedia

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: