Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Starostwo przypomina o możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej

Od początku 2016 roku na terenie całej Polski funkcjonuje system darmowej pomoch prawnej. To rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Całkowicie bezpłatną pomoc prawną na etapie przedsądowym można uzyskać także w wielu miejscowościach powiatu biłgorajskiego. Przypomina o tym w komunikacie prasowym Magdalena Szewczuk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

REKLAMA

żłobek

 

Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych od 1 stycznia 2016 roku na terenie całego kraju powstanie ponad 1500 punktów, w których profesjonaliści świadczą bezpłatną pomoc prawną. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla na swojej stronie internetowej, że ogólnopolski system gwarantuje nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i niweluje zbyt często występującą w naszym kraju barierę finansową do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej znajdują się także na terenie powiatu biłgorajskiego. Przypomina o tym w komunikacie prasowym Magdalena Szewczuk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Kto może uzyskać darmową pomoc prawną na etapie przedsądowym? Z nieodpłatnych porad może skorzystać: młodzież do 26 roku życia, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną oraz kobiety w ciąży.

W ramach programu edukacji prawnej specjaliści z zakresu prawa informują osobę korzystającą z bezpłatnej pomocy o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, ewentualnie wskazują sposób rozwiązania jej problemu prawnego. Ponadto udzielają pomocy w sporządzeniu projektów różnych pism, np. o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie z urzędu w postępowaniu sądowym pełnomocnika, adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.

Warto podkreślić, że pomoc obejmuje tylko etap przedsądowy, dlatego zainteresowany nie uzyska pomocy w zakresie toczących się już postępowań. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw podatkowych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności. Informacje o programie nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu biłgorajskiego w 2017 roku, oraz wykaz punktów, w których świadczone są takie usługi, zamieściliśmy w artykule, opublikowanym na naszym portalu w czwartek, 5 stycznia.

Kazimierz Paterak przyznaje: na sport, kulturę i promocję zdrowia dajemy za mało

MaSzt
środa, 5 kwietnia 2017

REKLAMA

Akademia przedszkolaka

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: