Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Śpiewali gospel na większą chwałę Boga

Pot, zmęczenie, radość i uwielbienie Boga – tak wyglądały warsztaty muzyki gospel z zespołem Gospel Rain w Krasnobrodzkim Domu Kultury. W trzydniowych zajęciach, od piątku do niedzieli (17-19 lutego) wzięło udział blisko 70 uczestników, głównie z Krasnobrodu, ale przybyli też miłośnicy muzyki gospel z Tomaszowa Lubelskiego, Kraśnika i innych miejscowości. A w niedzielę, w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie odbył się koncert finałowy.

 

W weekend (17-19 lutego), w Krasnobrodzie brzmiała muzyka gospel. Około 70 osób wzięło udział w warsztatach z zespołem Gospel Rain, które w Krasnobrodzkim Domu Kultury zorganizowała Karolina Piotrowska – nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Krasnobrodzie. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie nauczyć się dwunastu utworów pod kierunkiem dyrygenta zespołu Gospel Rain Grzegorza Głucha, solistki zespołu Sylwii Piotrowskiej i pianisty Jakuba Piotrowskiego. Miłośnicy muzyki gospel twierdzą, że praca na warsztatach była ciężka, jednak efekty warte były poświęcenia. – Wykonywaliśmy piękne pieśni, które mają wartościowy przekaz – powiedziała Lucyna Ujma, uczestniczka warsztatów. – Utworów do nauki było dużo. Śpiewam w altach. Melodia dla altów jest trochę bardziej skomplikowana. Dla mojego niewprawionego ucha czasu na naukę było niewiele. Kłaniam się nisko kompozytorowi i grupie prowadzącej. To podnosi duszę. Chwała Panu, że są tacy ludzie, którzy poświęcają swój czas, aby osobom przypadkowo zebranym pomóc chwalić Boga za pomocą śpiewu – dodała Alicja Parkitna.

Dyrygent zespołu Gospel Rain Grzegorz Głuch przyznaje, że czasu na naukę utworów uczestnicy warsztatów mieli niewiele, ale z tym wyzwaniem poradzili sobie doskonale. – Są takie miejsca, które wyróżniają się jednością i determinacją. Krasnobród z pewnością do takich należy. Ludzie świetnie się uczą, przygotowują, są odporni i wytrzymali. Tych dwanaście utworów, które stanowią pełny koncert, uczestnicy warsztatów w Krasnobrodzie byli w stanie się nauczyć w pełnych wersjach i aranżacjach wielogłosowych w przeciągu praktycznie jednej doby. To jest dla nich najlepsza rekomendacja – podkreślał Grzegorz Głuch. – W Krasnobrodzie jest w ogóle fantastycznie. Jestem pod wrażeniem talentów, jakie tu są, i panującej tu atmosfery. Uczestnicy warsztatów nie tyle śpiewają dźwięki co tekst, którym żyją i który jest dla nich ważny – dodała współprowadząca warsztaty Sylwia Piotrowska.

Podstawą nie było jednak jedynie nauczenie się utworów, które miały zostać zaprezentowane podczas koncertu finałowego w krasnobrodzkim sanktuarium. – Wierzę, że nie zasłaniamy tego, co najważniejsze. Wierzymy, że Pan Bóg realizuje wśród ludzi swoje dzieła. My także opowiadamy o tym, czego sami doświadczyliśmy, czyli tego, jak dobry i miłosierny, hojny w przebaczenie Pan Bóg dotykał nas i przemieniał – wyjaśnił Grzegorz Głuch.

Koncert finałowy odbył się w niedzielę, 19 lutego, w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. Ksiądz prałat Eugeniusz Derdziuk nie krył zadowolenia i wzruszenia z organizacji całego wydarzenia. Także słuchacze, zebrani w kościele, byli oczarowani występem uczestników warsztatów. – Niech muzycy z Gospel Rain przyjeżdżają do nas jak najczęściej. Chwaliłam Boga całą sobą – stwierdziła mieszkanka Krasnobrodu po wysłuchaniu koncertu.

EMka
poniedziałek, 20 lutego 2017

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: