Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Renesans myśli endeckiej

W Polsce odradza się myśl endecka i dziedzictwo ideologii Romana Dmowskiego. Publicysta Rafał Ziemkiewicz i ośmiu parlamentarzystów z ruchu Kukiz’15, związanych wcześniej z Ruchem Narodowym, powołało prawie rok temu stowarzyszenie Endecja. Na Lubelszczyźnie tworzą się właśnie struktury organizacyjne Endecji – regionalne i okręgowe. We wtorek, 13 lutego w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie odbyło się kolejne robocze spotkanie członków i sympatyków Endecji z województwa lubelskiego, m.in. z Lublina, Świdnika, Puław i Biłgoraja. Wkrótce powołany zostanie zarząd okręgu.

 

W maju 2016 roku powstało stowarzyszenie Endecja. Założyli je dziennikarz Rafał Ziemkiewicz oraz posłowie ruchu Kukiz’15, związani wcześniej z Ruchem Narodowym, m.in. Adam Andruszkiewicz, Marek Jakubiak i Sylwester Chruszcz. Prezesem stowarzyszenia został Adam Andruszkiewicz. Nowa organizacja zamierza krzewić myśl – jak stwierdził Paweł Kukiz – „wspaniałego polskiego patrioty i męża stanu” Romana Dmowskiego, promować wartości narodowo-demokratyczne, a swoje działania opierać na wspólnocie i nadrzędności interesu narodowego.

Publicysta i przewodniczący Rady Patronackiej Stowarzyszenia Endecja Rafał Ziemkiewicz podczas zjazdu założycielskiego stwierdził, że nowo powstała organizacja ma być „fabryką elit” i odwoływać się do przedwojennej tradycji narodowej demokracji. Twórcy stowarzyszenia przekonują, że Endecja nie będzie partią polityczną. Zapowiadają nowe spojrzenie na politykę i wprowadzanie do głównego nurtu ważnych wątków dla polskiego społeczeństwa. Członkami stowarzyszenia mogą być przedstawiciele różnych partii politycznych, mający odmiennie poglądy, ale połączeni wspólnym interesem narodowym.

Na czele Rady programowej Stowarzyszenia Endecja stanął Krzysztof Tenerowicz. Rada przygotuje program stowarzyszenia. W tym celu zaprosiła do współpracy chętnych ekspertów i specjalistów spośród członków Endecji. Zwieńczeniem tych prac będzie zaplanowany na czerwiec Kongres Programowy. Prace Rady Programowej prowadzone będą w następujących blokach tematycznych: gospodarka i innowacje, energetyka i bezpieczeństwo energetyczne, sprawy zagraniczne, Polacy i Polonia za granicą, obronność i bezpieczeństwo, wymiar sprawiedliwości, kultura i media, edukacja i polityka historyczna, infrastruktura i budownictwo, polityka morska i żegluga śródlądowa, sport i turystyka, samorząd i administracja państwowa, sprawy ustrojowe, rodzina i polityka społeczna, ochrona zdrowia oraz rolnictwo i ochrona środowiska.

Stowarzyszenie zamierza uruchomić Akademię Młodej Endecji. Na stronie internetowej stowarzyszenia (endecja.pl) czytamy, że będzie to „elitarna szkoła, w której kilkudziesięciu młodych ludzi z całej Polski, pod okiem ekspertów, polityków, dziennikarzy i ekonomistów uzyska bezcenną wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do sprawowania funkcji publicznych w przyszłości”. Do końca lutego Endecja przyjmuje zgłoszenia osób w wieku od 18 do 24 lat, którym bliska jest idea narodowej demokracji. Udział w projekcie jest bezpłatny. Zjazdy słuchaczy Akademii Młodej Endecji odbywać się będą raz w miesiącu, w wybraną sobotę, w Warszawie. „Słuchacze akademii będą mogli poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekonomii, mediów, stosunków międzynarodowych, politologii oraz historii. Duży akcent będziemy kładli na zajęcia praktyczne: warsztaty medialne, spotkania z parlamentarzystami, wizyty w Sejmie RP” – czytamy na stronie internetowej Endecji. Warto podkreślić, że patronat nad Akademią Młodej Endecji objął Rafał Ziemkiewicz.

Na Lubelszczyźnie powstają struktury regionalne i okręgowe Endecji. We wtorek, 13 lutego w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne członków i sympatyków stowarzyszenia. Obradom przewodniczył pełnomocnik regionalny Endecji w województwie lubelskim Andrzej Mańka ze Świdnika – w latach 2001-2007 poseł Prawa i Sprawiedliwości, potem Ligi Polskich Rodzin, a następnie niezrzeszony. W spotkaniu uczestniczyli członkowie i sympatycy Endecji z województwa lubelskiego, m.in. z Lublina, Świdnika, Puław i Biłgoraja, oraz pochodzący z innych stron Polski, ale związani z Lubelszczyzną. Zebrani krzewiciele myśli Romana Dmowskiego rozpoczęli przygotowania do pierwszego zjazdu regionu lubelskiego stowarzyszenia Endecja. Podczas zjazdu wybrane zostaną władze regionu. Podjęte zostały również działania, mające na celu utworzenie struktur okręgowych, m.in. na terenie byłego województwa zamojskiego. Obecnie lubelska Endecja zrzesza 83 członków, a wśród nich pięciu z Biłgoraja.

MaSzt
wtorek, 14 lutego 2017

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: