Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Przebiegnij 1963 metry, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

W 1963 roku w Piaskach na Lubelszczyźnie zamordowany został przez komunistów ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak (pseudonim Lalek). Dokładnie 1963 metry będzie miała trasa biegu upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Patriotyczna impreza „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Biłgoraju odbędzie się po raz drugi. Zaplanowana została na 26 lutego (niedziela). Start biegu, w którym nikt nie będzie się ścigał, przewidziany został na godz. 12.

 

W Biłgoraju po raz drugi zorganizowana zostanie patriotyczna i rekreacyjna impreza „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, towarzysząca obchodom „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W niedzielę, 26 lutego o godz. 12 mieszkańcy Biłgoraja i okolicznych miejscowości będą mogli pokonać trasę o długości 1963 metrów, by w ten sposób uczcić pamięć osób, które po II wojnie światowej zaangażowały się w antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiały opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyły walkę z radzieckimi służbami bezpieczeństwa i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Dystans 1963 metrów nawiązuje do 1963 roku, w którym komuniści zamordowali w Piaskach koło Lublina ostatniego Żołnierza Niezłomnego – Józefa Franczaka (pseudonim Lalek). Start i meta usytuowane zostaną przed Urzędem Miasta Biłgoraj. Biegacze-patrioci wykonają dwie pętle wokół Placu Wolności, a następnie pobiegną ulicami Moniuszki, Przemysłową i Widok. – Bieg będzie miał charakter patriotyczno-rekreacyjny, dlatego nikt nie będzie się ścigał – zapowiada Mieczysław Jamroz z grona organizatorów biegu.

Kto może wziąć udział w biegu? – Wszyscy chętni, którzy czują się na siłach, by pokonać dystans 1963 metrów. Osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych – informuje Mieczysław Jamroz. Zgłoszenia do biegu są przyjmowane za pomocą poczty elektronicznej (adres e-mail: tropewilczymbilgo@gmail.com) oraz telefonicznie (nr tel. 796 333 202 lub 603 133 153). W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL oraz rozmiar koszulki. W tym roku pierwsze 150 osób, które zgłoszą się do udziału w biegu, otrzyma bezpłatnie pakiet startowy, m.in. koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych, medal pamiątkowy oraz inne materiały promocyjne. Udział w biegu jest nieodpłatny, natomiast pakiety startowe dla 150 osób zostały sfinansowane przez Fundację Rozwoju Polski Wschodniej.

akademia GOL

Ideą projektu biegowo-edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej i jest największym biegiem pamięci w Polsce. Biegi odbywają się po raz piąty, a ich ogólnopolskim organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Święto ustanowione z inicjatywy śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego obchodzimy 1 marca – czytamy w komunikacie prasowym, przygotowanym przez organizatorów.

W ubiegłym roku w biegach upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych uczestniczyło około 40 tysięcy osób. Biegi zostały przeprowadzone w 160 miejscowościach w Polsce oraz w Nowym Jorku, Chicago, Londynie, Wilnie, Grodnie, Lidzie, Żytomierzu i Zdołbunowie. – Postanowiliśmy postawić sobie jeszcze ambitniejszy cel. W tym roku planujemy zorganizować bieg dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski – podkreślają organizatorzy biegów.

Rok temu w Biłgoraju bieg „Tropem Wilczym” odbył się po raz pierwszy. Uczestniczyło w nim ponad 150 osób. Tegoroczny bieg organizuje Fundacja Rozwoju Polski Wschodniej na czele z Michałem Mulawą, we współpracy z klubem sportowym Znicz Biłgoraj, Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Wir” oraz radnymi powiatowymi Prawa i Sprawiedliwości Beatą Strzałką i Michałem Furlepą. W Biłgoraju bezpośrednio po biegu odbędzie się „Piknik patriotyczny”. Organizatorzy planują pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Wir” oraz konkursy dla dzieci i młodzieży z nagrodami. Będzie można również spróbować żołnierskiej grochówki oraz spotkać partyzantów.

Podobne biegi odbędą się również w innych miejscowościach na Lubelszczyźnie, m.in. w Zamościu, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim, Kraśniku, Łukowie, Włodawie, Kodniu oraz po raz pierwszy w Turobinie (organizatorem biegu w tej miejscowości jest Marcin Kulig). Warto podkreślić, że impreza „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowana jest w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” pod patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

MaSzt
wtorek, 14 lutego 2017

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: