Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Poseł Piotr Olszówka wspiera polskich plantatorów tytoniu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Olszówka to prawdziwy patriota. Wyznaje zasadę, że „polskie znaczy lepsze”, przynajmniej w kwesti naszego rodzimego tytoniu. W Pensjonacie „Roztocze” w Obszy zorganizował spotkanie plantatorów tytoniu z przedstawicielami ministerstw i instytucji związanych z rolnictwem oraz samorządowcami, by budować markę „polski tytoń”. Lubelscy politycy, samorządowcy i plantatorzy tytoniu chcą zaangażować się na rzecz powstania fabryki papierosów z przeważającym kapitałem polskim. Fabryka do produkcji papierosów wykorzystywałaby tylko nasz krajowy tytoń.

 

W ostatnich kilku, a nawet kilkunastu latach mieliśmy do czynienia z ogromnymi zaniedbaniami w sektorze tytoniowym. Żadna z sześciu wytwórni papierosów nie jest w polskich rękach. Zawartość polskiego tytoniu w produkowanych u nas papierosach, według mojej wiedzy, nie przekracza dwóch, trzech procent. To ostatnia chwila, by ratować prawie 15 tysięcy utrzymujących się z upraw machorki gospodarstw – alarmował podczas specjalnej debaty „Polski tytoń – szanse i zagrożenia”, jej pomysłodawca Piotr Olszówka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Spotkanie plantatorów tytoniu z przedstawicielami ministerstw i instytucji związanych z rolnictwem oraz samorządowcami odbyło się w Pensjonacie „Roztocze” w Obszy. Przybyło kilkadziesiąt osób, a wśród nich m.in. wiceminister finansów Wiesław Janczyk, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, zamojski poseł PiS Sławomir Zawiślak, przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, zastępca kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biłgoraju Tadeusz Kraczek, kierownik biłgorajskiego oddziału KRUS Jan Rój, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju Danuta Łagożna i dyrektor Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu Przemysław Noworyta oraz plantatorzy tytoniu z gmin Biszcza, Łukowa i Obsza. Uczestnicy debaty ustalili, że niezbędne jest stworzenie planu ratowania, a później wzmocnienia na europejskim i światowym rynku tego segmentu gospodarki. – Kluczowe będzie zbudowanie silnej marki „polski tytoń”, na wzór producentów z Włoch i Niemiec – przekonywał Piotr Olszówka.

Piotr Olszówka

Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów papierosów w Unii Europejskiej. Roczna produkcja tytoniu szacowana jest na około 35 tysięcy ton. – To poważna gałąź gospodarki, z której utrzymuje się około pół miliona ludzi – wskazywał podczas debaty poseł Piotr Olszówka. – Palaczy ubywa, bo w 1980 roku paliło prawie 45 procent polskiego społeczeństwa, a dziś już tylko 27 procent. Nie ów trend jest jednak największym zmartwieniem plantatorów. Prawie dekada zaniedbań sprawiła, że przed plantatorami przyszłość nie rysuje się w świetlanych kolorach. Poprzednie rządy mocno zaniedbały ten wart 20 miliardów złotych sektor rolnictwa. Żadna z sześciu fabryk tytoniowych nie jest już w polskich rękach. Co gorsza, gdy jeszcze dekadę temu w każdym papierosie 44 procent tytoniu pochodziło z Polski, to dziś, jak wynika to z mojej wiedzy, jest to zaledwie 2, 3 procent. Reszta to podrzędny, bardzo niskiej jakości przemiał tytoniowy z Afryki i Brazylii. Polski tytoń jakością przewyższa droższy tzw. tytoń ekologiczny, oferowany przez zachodnich plantatorów. Tymczasem właściciele polskich fabryk wolą sprzedawać Polakom tytoniowe śmieci – przekonywał poseł Piotr Olszówka.

????????????????????????????????????

Warto podkreślić, że lubelscy politycy, samorządowcy i plantatorzy tytoniu chcą zaangażować się na rzecz powstania fabryki papierosów z przeważającym kapitałem polskim. Fabryka do produkcji papierosów wykorzystywałaby tylko nasz krajowy tytoń.

MaSzt
czwartek, 6 kwietnia 2017
fot. nadesłane przez biuro poselskie posła Piotra Olszówki

REKLAMA

Akademia przedszkolaka

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: