Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Polska jednak w ruinie? Nawet Zamość zagrożony jest zapaścią społeczno-gospodarczą i marginalizacją

Licznie odwiedzający Zamość turyści chwalą miasto, ale perspektywy nie są optymistyczne. Zamość znalazł się na czternastym miejscu w Polsce, w rankingu średnich miast zagrożonych zapaścią społeczną i gospodarczą oraz marginalizacją. Ranking został opracowany na podstawie analiz Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, przygotowanych dla Ministerstwa Rozwoju.

 

Według analiz naukowców z Polskiej Akademii Nauk aż 122 spośród 255 średnich polskich miast grozi zapaść społeczno-gospodarcza i marginalizacja. W gronie piętnastu miast zagrożonych najbardziej znalazł się Zamość, sklasyfikowany w tym niechlubnym rankingu na wysokim, czternastym miejscu.

Analizy dla Ministerstwa Rozwoju dokonał Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Badane były miasta, liczące od 20 do 100 tysięcy mieszkańców. I to właśnie te miasta – według badań Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN – w najbliższej przyszłości przejdą poważny kryzys. Największym problemem już jest duży spadek liczby ludności, spowodowany nie tylko niżem demograficznym, ale także wyjazdami zagranicznymi i migracją wewnątrz kraju, do największych miast. Ale to nie wszystko. Mieszkańcy średnich miast mają poważne problemy ze znalezieniem pracy. Brakuje przemysłu, który mógłby napędzać lokalną gospodarkę. Ponadto ludzie mają utrudnioną możliwość przemieszczania się ze względu na peryferyjne położenie mniejszych miast, mających często fatalny dostęp do autostrad i dróg ekspresowych. To wszystko powoduje liczne patologie i problemy społeczne, jak rozpad więzi społecznych czy rodzinnych.

Niestety, w gronie średnich miast, w których występuje bardzo duże nasilenie problemów społecznych i gospodarczych, znalazł się Zamość. W pierwszej dwudziestce miast zagrożonych zapaścią znalazł się także Hrubieszów. Tomaszów Lubelski został sklasyfikowany na dwudziestym trzecim miejscu. Nieco lepiej wyglądają perspektywy dla Biłgoraja, który znalazł się na dziewięćdziesiątym szóstym miejscu.

 

DWADZIEŚCIA ŚREDNICH MIAST W POLSCE, NAJBARDZIEJ ZAGROŻONYCH ZAPAŚCIĄ SPOŁECZNĄ i GOSPODARCZĄ

(ranking opracowany na podstawie badań Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, przeprowadzonych dla Ministerstwa Rozwoju)

1. Prudnik (woj. opolskie)
2. Hajnówka (woj. podlaskie)
3. Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie)
4. Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie)
5. Przemyśl (woj. podkarpackie)
6. Sanok (woj. podkarpackie)
7. Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie)
8. Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie)
9. Jasło (woj. podkarpackie)
10. Kraśnik (woj. lubelskie)
11. Jarosław (woj. podkarpackie)
12. Chełm (woj. lubelskie)
13. Nysa (woj. opolskie)
14. Zamość (woj. lubelskie)
15. Zambrów (woj. podlaskie)
16. Starachowice (woj. świętokrzyskie)
17. Staszów (woj. świętokrzyskie)
18. Jędrzejów (woj. świętokrzyskie)
19. Braniewo (woj. warmińsko-mazurskie)
20. Hrubieszów (woj. lubelskie)

MaSzt
piątek, 11 sierpnia 2017
fot. Ewa Monastyrska

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: