Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Krasnobród i Zwierzyniec potrzebują naszych głosów

Dobiega końca głosowanie internautów w prowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną plebiscycie na najlepsze miejscowości wypoczynkowe i rekreacyjne w każdym z szesnastu województw. W gronie pięciu miejscowości, kandydujących do zwycięstwa w województwie lubelskim, są Krasnobród i Zwierzyniec.

 

Wtorek, 31 stycznia to ostatni dzień, w którym internauci mogą głosować w plebiscycie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszą miejscowość wypoczynkową i rekreacyjną w województwie lubelskim. Plebiscyt prowadzony jest na Narodowym Portalu Turystycznym „Polska Travel” (polska.travel.pl). Rankingi organizowane są oddzielnie w każdym z szesnastu województw. W województwie lubelskim o palmę pierwszeństwa rywalizuje pięć miejscowości: Krasnobród, Zwierzyniec, Janów Lubelski, Nałęczów i Okuninka (gmina Włodawa). Głosowanie w plebiscycie „Top 5 kurortów i letnisk” odbywa się na Narodowym Portalu Turystycznym „Polska Travel” (polska.travel.pl). Na razie prowadzi Krasnobród (42,7% głosów), a kolejne miejsca zajmują Janów Lubelski (31%), Zwierzyniec (18,4%), Nałęczów (5,4%) i Okuninka (2,5%).

 

Tak portal „Polska Travel” przedstawia miejscowości z Roztocza

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec to miasto położone nad rzeką Wieprz, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jest miejscowością turystyczno-wypoczynkową, jednym z głównych ośrodków Roztocza Środkowego. Co ciekawe, miejscowość ze wszystkich stron otoczona jest lasami, które zajmują aż 66% powierzchni gminy. W ich pobliżu, za południową granicą miasta, znajdują się Stawy Echo, które są miejscem rekreacji i wypoczynku. Ich brzeg jest dobrze zagospodarowany, znajdują się tam pomosty, platformy widokowe i oczywiście piaszczyste plaże. Jednak Zwierzyniec to nie tylko stawy, ale także rzeki. Wiele firm organizuje spływy kajakowe po rzekach Roztocza, czyli Wieprzu, Tanwi, Porze i Ładzie. Warto podkreślić, że w Zwierzyńcu jest wiele interesującej architektury drewnianej, a ulica Wąska w Borku, prawie niezmieniona od 70 lat jest doskonałym przykładem typowego budownictwa międzywojennego. W mieście jest wiele ciekawych pomników. Najciekawsze to jedyny na świecie pomnik szarańczy oraz tzw. „Tajemnicze Oko”. Zwierzyniec wraz z Roztoczem ma najwięcej dni słonecznych w Polsce. Obliczono, że słońce świeci tu ponad 100 dni w roku.

KRASNOBRÓD

Krasnobród to miasto malowniczo położone w dolinie rzeki Wieprz, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. W 2002 roku otrzymał status uzdrowiska. W dawnym Pałacu Leszczyńskich funkcjonuje Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka. Leczenie obejmuje m.in. schorzenia narządów ruchu, neurologiczne, układu oddechowego, a także otyłości. Krasnobród nazywany jest „roztoczańską Częstochową”, dzięki małemu obrazkowi Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Do niego od wieków zmierzają pielgrzymi, by prosić o łaski. W podwórzu parafialnym zwiedzić można Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej z wystawą etnograficzną, paleontologiczną, garncarską oraz flory i fauny, Muzeum Wieńców Dożynkowych oraz ptaszarnię. Spod Kaplicy na Wodzie zaczerpnąć można wody, która według przekazów ma moc uzdrawiającą. Warto odwiedzić również Kaplicę św. Rocha stojącą w malowniczym rezerwacie chroniącym pomnikowe buki, jodły i naturalny bór sosnowy. Na wypoczynek i relaks w letnie gorące dni zaprasza najatrakcyjniejsze kąpielisko w regionie oraz pełna atrakcji wyspa. Odwagę i sprawność sprawdzimy w parku linowym. Miłośnicy geologii zobaczyć mogą utworzone w kamieniołomie stanowisko dokumentacyjne, na którego szczycie stoi baszta widokowa oraz przejść ścieżką edukacyjną z naturalnej wielkości dinozaurami. Aktywny turysta skorzysta tutaj z wielu ścieżek spacerowych, szlaków pieszych i rowerowych. Zima przyciąga miłośników kuligów i narciarstwa biegowego. Sąsiednie miejscowości takie jak Zamość czy Biłgoraj są zdecydowanie warte odwiedzenia.

MaSzt
poniedziałek, 30 stycznia 2017
fot. Ewa Monastyrska

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: