Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Kraków pożegnał prof. Mariana Koniecznego

Dzisiaj na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe profesora Mariana Koniecznego. Wybitny artysta rzeźbiarz, twórca pomnika Jana Zamoyskiego w Zamościu i słynnej warszawskiej Nike, uhonorowany w zamojskiej Alei Sław, zmarł 25 lipca w wieku 87 lat.

Prof. Marian Konieczny, wybitny rzeźbiarz, były rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor kilkudziesięciu pomników, m.in. warszawskiej Nike i Jana Zamoyskiego w Zamościu, został dzisiaj (czwartek, 3 sierpnia) pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wśród osób, które dziś uczestniczyły w uroczystościach pogrzebowych, był zastępca prezydenta Zamościa Andrzej Zastąpiło. – W jego osobie Kraków traci naprawdę wielkiego twórcę. Zawsze tutaj wracał, nawet wtedy, gdy na dłuższe okresy wyjeżdżał poza granice – powiedział podczas uroczystości pogrzebowych Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa (cytat pochodzi z portalu internetowego Telewizji Kraków).

Marian Konieczny stworzył kilkadziesiąt wielkich kompozycji rzeźbiarskich. To on był autorem pomników Bohaterów Warszawy (słynna warszawska Nike), Jana Pawła II w Licheniu, Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Bartosza Głowackiego w Janowiczkach pod Racławicami, Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, Epitafium Królewskiego w poznańskiej katedrze i wielu innych, znanych na całym świecie. Ponadto był twórcą monumentu Tadeusza Kościuszki w Filadelfii, Pomnika Chwały i Męczeństwa w Algierze, pomnika nagrobnego prof. Wiktora Zina na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a także słynnego pomnika Lenina w krakowskiej Nowej Hucie, zdemontowanego po upadku PRL.

W Zamościu, przy Muzeum Zamojskim, w budynku dawnego carskiego kasyna przy bastionie VII, działa Galeria Rzeźby Profesora Mariana Koniecznego. Artysta na rzecz tej galerii przekazał ponad dwadzieścia swoich prac. Z Zamościem związany był także poprzez swoją żonę Marię Sarnik-Konieczną. Była peerelowska posłanka pełniła w Zamościu funkcję miejskiego, a następnie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wybitny artysta rzeźbiarz uhonorowany został w zamojskiej Alei Sław. Zmarł 25 lipca w wieku 87 lat.

Marian Konieczny urodził się 13 stycznia 1930 roku w Jasionowie koło Brzozowa (obecnie miejscowość położona jest w woj. podkarpackim). Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z 1954 (w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego). W latach 1972-1981 był rektorem tejże akademii. Ponadto był posłem na Sejm PRL VIII i IX kadencji z ramienia PZPR, członkiem Rady Krajowej PRON w 1983 roku, delegatem na VII Zjazd PZPR w 1975 roku, członkiem egzekutywy Komitetu Krakowskiego PZPR w 1978 roku oraz przewodniczącym Krakowskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu i honorowym członkiem Akademii Sztuk Pięknych Związku Radzieckiego. Za swoją twórczość i pracę odebrał wiele państwowych odznaczeń i nagród.

KM
czwartek, 3 sierpnia 2017

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: