Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Gmina Zamość rozwija infrastrukturę sportową w Zawadzie

Brama wjazdowa stadionu w Zawadzie nie prowadzi już na boisko piłkarskie, tylko na teren budowy, więc trzeba szukać innego, bocznego wejścia. Gmina Zamość wznosi przy stadionie budynek zaplecza socjalnego. To pierwszy etap budowy w Zawadzie stadionu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. W drugiej części zostanie wykonana nowa trybuna, nowa płyta boiska, boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni, oświetlenie stadionu i siłownia zewnętrzna. Na to wszystko potrzeba prawie dwa i pół miliona złotych.

 

Na stadionie piłkarskim w Zawadzie trwają prace budowlane. Powstaje budynek zaplecza socjalnego, z szatniami i prysznicami. – W trakcie realizacji jest budowa obiektu o powierzchni 278 metrów kwadratowych – informuje Paweł Rybiński, inspektor ds. inwestycji Urzędu Gminy Zamość. Roboty rozpoczęły się w kwietniu. Powstał już budynek w stanie surowym, obecnie wykonywane jest jego zadaszenie. Jednakże działania będą kontynuowane wiosną. – Wkrótce roboty zostaną przerwane, ponieważ gazownicy nie dają nam gwarancji, że w tym roku podłączą do tego budynku gaz. Mają swoje terminy, a nam powinni przyłączyć gaz najpóźniej w marcu. Nie chcemy wykańczać w środku budynku przed podłączeniem gazu. Ponadto położenie kostki brukowej wokół pawilonu wiązałoby się ze zniszczeniem części boiska, a w rundzie jesiennej chcemy grać w Zawadzie – tłumaczy Tomasz Bondyra, prezes Gryfa Gmina Zamość.

Budowa budynku zaplecza socjalnego to pierwszy etap rozwoju gminnej infrastruktury sportowej w Zawadzie. W drugiej części zostanie wykonana nowa trybuna, licząca trzysta miejsc siedzących, nowa płyta boiska, boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni, oświetlenie stadionu i siłownia zewnętrzna. Koncepcję rozbudowy obiektów sportowych w Zawadzie władze gminy Zamość opracowały wspólnie z zarządem Stowarzyszenia Turystyczno-Sportowego Gryf. – Obecna trybuna zostanie zburzona. Nową wykonamy po przeciwnej stronie boiska. Płyta główna boiska zostanie przesunięta w stronę obecnej trybuny. Niestety, niezbyt duży metraż użytkowanego terenu nie pozwoli nam wykonać bieżni wokół boiska, dlatego obiekty będą służyły głównie piłkarzom. Stadion będzie natomiast użyteczny także dla organizacji innych imprez, np. kulturalnych – informuje prezes Tomasz Bondyra.

Działaczom Gryfa marzy się jeszcze boisko treningowe. Żeby je wybudować, musieliby odkupić sąsiedni teren, którego właścicielem jest wiceprezes Gryfa i prezes Echa Zawada Michał Burcon. To ułatwia negocjacje odnośnie kupna i sprzedaży terenu. – Żartujemy w klubie, że Michał sprzeda nam ten teren za symboliczną złotówkę – śmieje się prezes Tomasz Bondyra. Na rozbudowę stadionu w Zawadzie potrzeba prawie dwa i pół miliona złotych. Powstający pawilon będzie kosztował gminę Zamość 624 tys. zł. Gmina w całości pokryje ze swojego budżetu koszty budowy. Czas realizacji zadań zaplanowanych w drugim etapie będzie zależał od tego, kiedy znajdą się na to pieniądze. – Jeśli gmina pozyska jakieś środki zewnętrzne, np. z Totalizatora Sportowego, to nasze plany uda się szybciej zrealizować – mówi prezes Tomasz Bondyra.

Gmina Zamość na czele z wójtem Ryszardem Gliwińskim nie skąpi środków na rozwój gminnego sportu. – Na 2017 rok stowarzyszenie Gryf dostało 260 tys. zł dotacji, a dodatkowo 15 tys. zł na organizację turniejów im. Jana Wojtaszka. Wszyscy niezorientowani w temacie mówią, że mamy budżet na III ligę. Tak się jednak składa, że seniorzy są najtańsi w utrzymaniu. Większość naszego budżetu pochłania szkolenie młodzieży. Mamy siedem grup młodzieżowych. Zatrudniany ośmiu trenerów. Tylko na dojazdy na mecze ligowe miesięcznie wydajemy od 7 do 8 tys. zł. Nasi wychowankowie jeżdżą też na obozy szkoleniowe. Ostatnio jedna grupa była w Straszęcinie koło Dębicy, a druga – w Nadrzeczu koło Biłgoraja. Na dobrym szkoleniu młodzieży zależy nam bardziej niż na wynikach zespołu seniorów w klasie okręgowej, do której właśnie awansowaliśmy – mówi prezes Tomasz Bondyra.

MaSzt
piątek, 4 sierpnia 2017

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: