Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Dżoana przejęta losem zwierząt

Joanna Krupa – znana z tego, że jest znana – gościła we wtorek, 1 sierpnia w Biłgoraju, w Miasteczku na Szlaku Kultur Kresowych. Mówiła o okrutnym traktowaniu zwierząt, wspominała laureata literackiej Nagrody Nobla Isaaca Bashevisa Singera, propagowała wegetarianizm i częstowała zebraną publikę bezmięsnymi potrawami.

38-letnia Joanna Krupa – modelka i aktorka, a w skrócie: celebrytka – przyjechała we wtorek, 1 sierpnia do Biłgoraja, by w Miasteczku na Szlaku Kultur Kresowych przekonywać, jak ważne jest humanitarne traktowanie zwierząt, wspominać laureata literackiej Nagrody Nobla Isaaca Bashevisa Singera, uważanego za „ojca chrzestnego wegetarianizmu i globalnego ruchu na rzecz obrony praw zwierząt”, wręczyć reprezentantom Domu Singera nagrodę ku czci tego pisarza „Bohater dla zwierząt”, oraz promować wegetarianizm. Dżoana częstowała biłgorajską publikę bezmięsnymi potrawami, sama się nimi także delektowała.

Celebrytce towarzyszył Dan Mathews – wiceprezes PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), czyli międzynarodowej organizacji, walczącej o prawa zwierząt. To właśnie PETA pośmiertnie uhonorowała nagrodą żydowskiego pisarza, związanego z Biłgorajem. – Singer był ojcem chrzestnym wegetarianizmu. Promował prawa zwierząt na długo przed tym, jak stało się to popularne. Ten człowiek to prawdziwy bohater – podkreślał wiceprezes PETA Dan Mathews. Tego, że wielki biłgorajski autorytet miał wiele skaz na swoim życiorysie, Dan Mathews już nie wspominał. Że porzucił partnerkę Rachelę (żył z nią bez ślubu) i syna Izraela, by wyemigrować do USA. Że rozbił małżeństwo emigrantki żydowskiej z Monachium Almy Haimann Wassermann (porzuciła dla niego męża i dwójkę dzieci). Nic to, w końcu Isaac Bashevis Singer wielkim pisarzem był. A co najważniejsze, wyjątkowo troszczył się o zwierzęta. Jak sam stwierdził, przeszedł na wegetarianizm nie dla własnego dobra, lecz dla dobra kurczaków. – Żałuję, że nie mogę go poznać, ale mogę kolejnym pokoleniom przekazywać wartości, które były mu bliskie, a dla mnie mają teraz ogromne znaczenie – powiedziała w Biłgoraju Dżoana, ambasadorka PETA.

KM
środa, 2 sierpnia 2017

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: