Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Polityka

Złodziej kradł na potęgę, a dziennikarz został skazany, bo o tym napisał – czy Prawo i Sprawiedliwość zniesie art. 212 kk?

Dlaczego dziennikarze, zwłaszcza lokalnych, małych mediów, nie mogą o wszystkim informować czytelników? Nierzadko usta zamyka im artykuł 212 kodeksu karnego – jeden z reliktów peerelowskiego, totalitarnego systemu prawnego. W komunistycznej Polsce ten przepis, przewidujący karanie za zniesławienie, w rzeczywistości służył do tłumienia krytyki, wywierania presji na media i karania nieprzyjazdnych władzy dziennikarzy. Każda kolejna władza od czasów układu okrągłostołowego krytykowała art. 212 kk i zapowiadała, że coś z nim zrobi. W rzeczywistości zostawiała go sobie „na wszelki wypadek”. Interesujący wywiad na ten temat z mecenasem Arturem Wdowczykiem przeprowadził Błażej Torański. Rozmowa została opublikowana na stronie internetowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (sdp.pl).

czytaj więcej

Polityka

Renesans myśli endeckiej

W Polsce odradza się myśl endecka i dziedzictwo ideologii Romana Dmowskiego. Publicysta Rafał Ziemkiewicz i ośmiu parlamentarzystów z ruchu Kukiz’15, związanych wcześniej z Ruchem Narodowym, powołało prawie rok temu stowarzyszenie Endecja. Na Lubelszczyźnie tworzą się właśnie struktury organizacyjne Endecji – regionalne i okręgowe. We wtorek, 13 lutego w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie odbyło się kolejne robocze spotkanie członków i sympatyków Endecji z województwa lubelskiego, m.in. z Lublina, Świdnika, Puław i Biłgoraja. Wkrótce powołany zostanie zarząd okręgu.

czytaj więcej

Polityka

Jarosław Sachajko spotka się z mieszkańcami Szczebrzeszyna i okolic

Poseł stowarzyszenia Kukiz’15 Jarosław Sachajko będzie gościł w Szczebrzeszynie. W czwartek, 16 lutego o godz. 17 spotka się z mieszkańcami tego miasteczka oraz okolicznych miejscowości, by porozmawiać z nimi na tematy związane z krajową gospodarką.

czytaj więcej

Polityka

Janusz Rosłan dla „Gazety Wyborczej”: pomysł Jarosława Kaczyńskiego jest głupi

W wywiadzie dla lubelskiej „Gazety Wyborczej” Janusz Rosłan krytykuje Jarosława Kaczyńskiego za to, że Prawo i Sprawiedliwość chce chce skrócić rządy prezydentów, burmistrzów i wójtów do dwóch kadencji. – Pomysł jest niedorzeczny, absurdalny, mocniej: głupi – mówi na łamach „Gazety Wyborczej” burmistrz Biłgoraja.

czytaj więcej

Polityka

Czy biłgorajski PiS jest podzielony?

Większość biłgorajskiego społeczeństwa popiera Prawo i Sprawiedliwość. Potwierdzają to m.in. wybory prezydenckie i parlamentarne. Nie przekłada się to jednak na wybory samorządowe. Od wielu lat w mieście i powiecie rządzą te same układy. Biłgorajscy działacze PiS mają trudny orzech do zgryzienia. Co mają zrobić, by w przyszłym roku mogli cieszyć się ze zwycięstwa? Problem w tym, że biłgorajskie środowiska prawicowe są mocno podzielone. Nawet w PiS nie ma jednomyślności. Sytuację pogarsza wzajemna niechęć posłów – Agaty Borowiec i pełnomocnika PiS w powiecie biłgorajskim Piotra Olszówki. Jawnym tego dowodem było wyproszenie Piotra Olszówki przez Agatę Borowiec ze spotkania działaczy PiS z wybranymi radnymi powiatowymi tej partii. Spotkanie odbyło się w biurze poselskim Agaty Borowiec. Poseł miała powiedzieć, że spotkanie się nie odbędzie, jeśli Piotr Olszówka nie opuści biura.

czytaj więcej

Polityka

Wyznanie grzechów, skrucha i obietnica poprawy Platformy Obywatelskiej

Liderzy i posłowie Platformy Obywatelskiej ruszyli w Polskę, by dyskutować z członkami partii i jej sympatykami o nowej deklaracji programowej. W środę, 7 grudnia w województwie lubelskim odbyło się czternaście takich spotkań. Do Biłgoraja przyjechali posłowie Urszula Augustyn z Tarnowa, Magdalena Kochan z Goleniowa, Jacek Protas z Lidzbarka Warmińskiego i Tomasz Szymański z Grudziądza. Parlamentarzyści zapewniali, że chcą słuchać głosów z dołu, by przekazać je górze. Jednocześnie przekonywali, że żadne inne ugrupowanie nie ma tak dobrego, sprawdzonego programu, jaki ma Platforma Obywatelska. Uczestnicy spotkania wskazywali jednak na poważny problem: jak dotrzeć do tych, którzy dali się przekupić kwotą 500 zł?

czytaj więcej

Polityka

Poseł Klubu Poselskiego Kukiz’15 Jarosław Sachajko ocenia rok rządów PiS

25 października minął rok od zwycięskich dla Prawa i Sprawiedliwości wyborów parlamentarnych. O podsumowanie roku rządów PiS redakcja „Ech Roztocza” (echaroztocza.pl) poprosiła posłów, związanych z Zamojszczyzną – Agatę Borowiec, Piotra Olszówkę i Sławomira Zawiślaka z PiS, Genowefę Tokarską z PSL i Jarosława Sachajkę z Kukiz’15. Pytania zostały wysłane pocztą mailową, z załączoną prośbą o ustalenie terminu rozmowy w przypadku braku czasu lub możliwości udzielenia odpowiedzi w formie pisemnej. Błyskawicznie na korespondencję mailową od naszej redakcji zareagował poseł Jarosław Sachajko. Przedstawiamy jego opinie. I czekamy na odpowiedzi pozostałych naszych posłów.

czytaj więcej

Polityka

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą mieć wpływ na przyszłoroczny budżet powiatu biłgorajskiego

Radni Prawa i Sprawiedliwości czują się pomijani przy pracach nad projektem budżetu powiatu biłgorajskiego. W imieniu klubu radnych PiS Beata Strzałka i Michał Furlepa wystosowali do przewodniczącego rady powiatu Kazimierza Pateraka pismo, w którym przedstawili swoje budżetowe propozycje do realizacji w 2017 roku. – Wnioskujemy o zabezpieczenie środków finansowych do realizacji spraw, które każdego roku, podczas opracowywania budżetu powiatu, pomijane są przez starostę Mariana Tokarskiego i zarząd powiatu. Sprawy te dotyczą wrażliwości na ludzkie cierpienie. Chodzi o osoby niedosłyszące, głuchonieme, a także o rodziny, których dotknął bolesny problem choroby onkologicznej. Ponadto wnioskujemy u wykonanie zadań, które poprawią bezpieczeństwo mieszkańców i usprawnią komunikację na terenie powiatu – mówi radny powiatowy Michał Furlepa, a wtóruje mu Beata Strzałka.

czytaj więcej

Polityka

Protest po biłgorajsku

Dzisiaj (poniedziałek, 3 października) w południe niemalże w całej Polsce odbył się „czarny protest”. Również biłgorajanie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji, która ma na celu powiedzieć głośne „nie” dla planowanych zmian w ustawie antyaborcyjnej. Sejm skierował do prac komisji projekt ustawy, całkowicie zakazującej przerywania ciąży oraz przewidujący kary dla kobiet poddających się aborcji. Jednocześnie posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu projekt ustawy, liberalizujący obecnie obowiązujące przepisy aborcyjne.

czytaj więcej

Polityka

Bycie u władzy popłaca na całe życie?

Były wicestarosta biłgorajski Stanisław Schodziński, który nie został wybrany do rady powiatu na obecną kadencję, został inspektorem nadzoru jednej z powiatowych inwestycji drogowych. Wszystko zgodnie z prawem, jednak ten wybór budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Trudno bowiem polemizować o wyborze firm, do których zostało wysłane zapytanie ofertowe. Do tej pracy nie mógł zgłosić się każdy, ponieważ nie było ogólnie dostępnej informacji.

czytaj więcej

MARKOWE TEKSTY
Marek Sztochel
  • Myślcie o dzieciach, a nie potencjalnych zyskach!

    „Interes ludzi wiąże i kłóci” – głosi przysłowie polskie. W Biłgoraju nastał boom na szkółki piłkarskie dla najmłodszych adeptów najpopularniejszej w naszym kraju dyscypliny sportowej. Jeszcze do niedawna były cztery, a teraz jest ich sześć. Rozgorzała walka o dzieci, a także o miejsce do trenowania – ponoć wszyscy koniecznie muszą mieć zajęcia na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy „jedynce”, jakby w Biłgoraju nie było innych tego typu obiektów, w tym trawiastych. Środowisko, zamiast współpracować, skłóca się coraz bardziej. Narasta wzajemna niechęć. Jedni na drugich patrzą wilkiem, w myśl chorej zasady „albo jesteś ze mną, albo przeciwko mnie”. Tylko czekać, kiedy zacznie się wzajemne podkładanie sobie świń. Boom na szkółki piłkarskie przypomina mi sytuację sprzed lat, gdy ludziska masowo „rzuciły się” na uprawę porzeczki. Szybko jej wartość spadła poniżej poziomu opłacalności produkcji, a dziś wiele dawnych plantacji przypomina ugór – najlepiej czują się tam chwasty, a nikt nie zbiera owoców, które spadają i gniją w gąszczu. A przecież dzieci nie są towarem, którym można kupczyć, jak porzeczką.

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: