Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Polityka

Waldemar Buczek: „Co z tego, że Biłgoraj pięknieje, skoro się starzeje i wymiera”

Waldemar Buczek oraz inni zwolennicy idei wolnościowych z Biłgoraja i okolicy zwierają szyki, by przygotować się przyszłorocznych wyborów samorządowych. Tworzą biłgorajskie struktury stowarzyszenia „Wolni Obywatele”, ale nie są jeszcze przekonani, że do wyborów pójdą pod tym szyldem. Dywagacje na tematy światopoglądowe odkładają na nieokreślone jeszcze „później”. Priorytetowe są dla nich sprawy gospodarcze i ekonomiczne. – Kierunek, w którym zmierza Biłgoraj, nie jest optymistyczny – twierdzi pochodzący z Biłgoraja Waldemar Buczek, szef małopolskich struktur stowarzyszenia „Wolni Obywatele”.

czytaj więcej

Polityka

Minęły dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

Przez dwa lata swojej prezydentury Andrzej Duda podpisał 450 ustaw, siedem zawetował, kierując je ponownie do rozpatrzenia w Sejmie, a trzy skierował do Trubynału Konstytucyjnego. Większość ustaw, które Andrzej Duda zawetował, była autorstwa siódmej kadencji Sejmu, w którym większość miały Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. O dwuletniej prezydenturze Andrzeja Dudy mówi jego imiennik, Andrzej Kozina – radny powiatowy i przewodniczący biłgorajskiego Forum Młodych PiS. Ty też, Drogi Czytelniku, możesz zabrać głos.

czytaj więcej

Polityka

Stefan Oleszczuk: „Już 27 lat frajerzy dają się strzyc i golić”

Dziś w Biłgoraju gościł polski burmistrz wszech czasów, czyli Stefan Oleszczuk, którego pięcioletnie rządy w Kamieniu Pomorskim podawane są za wzór budowy gminy wolnościowej m.in. w Europie Zachodniej, USA, Kanadzie i Australii. W biłgorajskiej restauracji „American Tucker” Stefan Oleszczuk tłumaczył, dlaczego w Polsce „jest tak źle, skoro jest tak dobrze”. Opowiadał także, jak w najbliższym czasie planuje wykorzystać swoje doświadczenie, wiedzę i umiejętności zdobyte podczas wieloletniej działalności samorządowej.

czytaj więcej

Polityka

Poseł Piotr Olszówka jest dżentelmenem, czy ma słabszą pozycję w partii?

Zwolennicy posła Piotra Olszówki oraz internauci są spostrzegawczy, potrafią wyciągać wnioski z detali. Szybko dostrzegli, że podczas poniedziałkowego spotkania ze Sławomirem Mazurkiem, najbliżej podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska zasiedli posłowie Agata Borowiec i Sławomir Zawiślak, natomiast organizator spotkania poseł Piotr Olszówka został zepchnięty na boczne miejsce. Opinie są różne. Jedni twierdzą, że Piotr Olszówka jest dżentelmenem, inni – że ma w partii słabszą pozycję, niż Agata Borowiec.

czytaj więcej

Polityka

„Młodzieżówka” Prawa i Sprawiedliwości domaga się wyrzucenia poseł Agaty Borowiec z partii

Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości nie ma wątpliwości, że partia, której przewodzi Jarosław Kaczyński, była dla Agaty Borowiec jedynie trampoliną do wyborczego sukcesu. „Młodzieżówka” PiS zarzuca jej działanie na szkodę partii oraz promowanie „prominentnych polityków SLD i PO”. Młodym z PiS nie podoba się także to, że rodzinne media Borowców szkalują posłów Sławomira Zawiślaka i Piotra Olszówkę. W marcu Forum Młodych PiS złożyło do zarządu okręgu wniosek o wykluczenie poseł Agaty Borowiec ze struktur partii. Członkowie biłgorajskiego PiS liczą na to, że w końcu ta sprawa zakończy się długo oczekiwanym finałem.

czytaj więcej

Polityka

Ruch Kukiz’15 rozpoczął przygotowania do wyborów samorządowych

We wtorek, 25 lipca poseł ruchu Kukiz’15 Jarosław Sachajko spotkał się w swoim biurze poselskim w Tomaszowie Lubelskim z mieszkańcami tej miejscowości i okolic. W ten sposób ruch Kukiz’15 rozpoczął w naszym regionie przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Głównym tematem dyskusji był projekt „Samorządy z Kukizem”, dzięki któremu ruch Kukiz’15 ma wyłonić swoich kandydatów na radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów.

czytaj więcej

Polityka

„Dycha dla Rycha”. Partia Ryszarda Petru znów uprasza o pieniądze

Partia .Nowoczesna od dwóch lat funkcjonuje bez subwencji z budżetu państwa. Nie dlatego, że – jak ruch Kukiz’17 – nie chce uprawiać polityki na koszt podatników, lecz z tego powodu, że Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe z kampanii wyborczej partii Ryszarda Petru. Pozbawiona strumienia gotówki z kieszeni podatników .Nowoczesna szuka innych sposobów na zdobycie pieniędzy. Wysyła internautom maile zachęcające do wpłat. Częstotliwość próśb jest tak duża, że użytkownicy poczty elektronicznej coraz bardziej się irytują. Partia nie reaguje jednak na prośby internautów, by więcej nie dostawali od niej żebraczej korespondencji mailowej.

czytaj więcej

Polityka

Protest jednak był, ale taki mały, ledwie widoczny

Na początku protestowały tylko dwie osoby, z czasem dołączyły kolejne, ale zainteresowanie mieszkańców Biłgoraja walką o „wolne sądy” było niewielkie. O to, żeby w sądach „było, tak jak było”, opowiedziało się publicznie tylko dziesięcioro protestujących, w tym troje radnych Biłgoraja – organizatorka protestu Renata Socha oraz Regina Rogowska i Tomasz Grabias.

czytaj więcej

Polityka

W Zamościu „nowocześni” nadal będą protestować, w Biłgoraju ma być spokojnie

Biuro Regionalne Nowoczesnej w Lublinie zapowiada udział członków i sympatyków tej partii w protestach przeciwko „niszczeniu sądownictwa przez Prawo i Sprawiedliwość”. Na dziś, na godz. 21 zaplanowana została „walka o sądy” – o tej porze „nowocześni” i inni oponenci PiS będą protestować z zapalonymi świecami przed Sądem Okręgowym w Lublinie i Zamościu oraz Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej. Przed sądem w Biłgoraju członkowie i zwolennicy Nowoczesnej protestować raczej nie będą. – Jest nas niewielu w powiecie biłgorajskim. A ci, którzy są członkami lub sympatyzują z Nowoczesną, nie chcą się z tym obnosić, między innymi w obawie przed utratą pracy – mówi Stanisław Kuczma z Księżpola, członek Rady Regionalnej Nowoczesnej w Lublinie.

czytaj więcej

Polityka

Złodziej kradł na potęgę, a dziennikarz został skazany, bo o tym napisał – czy Prawo i Sprawiedliwość zniesie art. 212 kk?

Dlaczego dziennikarze, zwłaszcza lokalnych, małych mediów, nie mogą o wszystkim informować czytelników? Nierzadko usta zamyka im artykuł 212 kodeksu karnego – jeden z reliktów peerelowskiego, totalitarnego systemu prawnego. W komunistycznej Polsce ten przepis, przewidujący karanie za zniesławienie, w rzeczywistości służył do tłumienia krytyki, wywierania presji na media i karania nieprzyjazdnych władzy dziennikarzy. Każda kolejna władza od czasów układu okrągłostołowego krytykowała art. 212 kk i zapowiadała, że coś z nim zrobi. W rzeczywistości zostawiała go sobie „na wszelki wypadek”. Interesujący wywiad na ten temat z mecenasem Arturem Wdowczykiem przeprowadził Błażej Torański. Rozmowa została opublikowana na stronie internetowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (sdp.pl).

czytaj więcej

MARKOWE TEKSTY
Marek Sztochel
  • To była prowokacja!

    Niektórzy się ze mną zgadzali, jedni w zupełności, inni tylko częściowo. Ale byli też tacy, którym z nerwów głowy się zagotowały. Padło wiele mocnych słów, włącznie z „groźbami” o zaprzestaniu czytania portalu „Echa Roztocza” (echaroztocza.pl). Moje odpowiedzi udzielone anonimowym korespondentom we wczorajszym artykuje „Ludzie donosy piszą” wywołały burzę w zamojskim środowisku sportowym. Mój telefon, używany do celów służbowych, nie milkł przez całą niedzielę aż do późnych godzin wieczornych. Temat Andrzeja Swachy i Wiesława Wieczerzaka był naprawdę gorący, przeprowadziłem ponad dwadzieścia długich rozmów. Napłynęło też wiele maili. Wczoraj prowokacyjnie odpowiedziałem tylko anonimowym donosicielom, częściowo wbrew własnym poglądom i spostrzeżeniom. Teraz przedstawiam odpowiedź oficjalną, a wkrótce zamieszczę opinie i uwagi różnych osób związanych z zamojską piłką nożną, bardziej obeznanych w temacie niż ja.

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: