Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Historia

Mapa poprowadzi śladami partyzantów

Ukazała się pierwsza część „Partyzanckiej mapy Puszczy Solskiej”. Dzięki tej publikacji łatwiej dotrzeć do miejsc partyzanckich obozów, walk, pomników, gajówek i innych, związanych z II wojną światową. Mapa została przygotowana przez grupę badawczą, złożoną z członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach (gmina Biłgoraj) i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” w Biłgoraju.

czytaj więcej

Historia

Wspomnienia pełne łez

Były dziennikarz „Ech Roztocza” Dominik Róg z Brodziaków (gmina Biłgoraj) spisał wojenne wspomnienia mieszkańców podbiłgorajskich miejscowości. Wzruszające, nierzadko tragiczne historie tych osób opublikował w książce „Zabrali nam dzieciństwo”. Publikacja podsumowała projekt „Przeżyliśmy koszmar wojny”, zrealizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Brodziakach. – Cieszę się, że udało mi się porozmawiać z ludźmi, których historii nikt nigdy nie spisywał. Świadkowie tamtych wydarzeń umierają z dnia na dzień, a ich tragiczne wspomnienia odchodzą razem z nimi. Warto było te opowieści utrwalić na piśmie – mówi Dominik Róg, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju i sekretarz OSP w Brodziakach.

czytaj więcej

Historia

Uroczystości nie będzie, ale pamięć o Żydach wciąż jest żywa

Dziś (wtorek, 2 listopada) przypada 74 rocznica wymordowania przez hitlerowskiego okupanta i kolaborantów około czterech tysięcy mieszkańców Biłgoraja żydowskiego pochodzenia. Przed drugą wojną światową większość biłgorajskiego społeczeństwa stanowili Żydzi, a dziś w Biłgoraju nie mieszka ani jeden. Obecność Żydów w Biłgoraju skończyła się z chwilą mordu, dokonanego 2 listopada 1942 roku. Uroczystości, upamiętniające pomordowanych Żydów, nie zostały zaplanowane. Biłgorajanie jednak nie zapominają o ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju miasta, a także pozostawili innymi swój dorobek społeczny i kulturowy. Przed Ścianą Pamięci modlą się, zapalają znicze i składają kamienie.

czytaj więcej

Historia

Ziemianka „Wira” gotowa do zwiedzania

Zakończyły się prace nad rekonstrukcją ziemianki, w której podczas II wojny światowej ukrywał się por. Konrad Bartoszewski „Wir”. Budowla jest gotowa do zwiedzania a dziś uroczyście podsumowano projekt.

czytaj więcej

Historia

Historycznie tym razem w Brodziakach

W pierwszą niedzielę października Brodziaki przeniosły się do czasów II wojny światowej. Wszystko za sprawą kolejnego Spotkania z historią w gminie Biłgoraj.

czytaj więcej

Historia

Historycznie w Soli

W niedzielę, 18 września mieszkańcy Soli mieli okazję przenieść się w historyczne czasy II wojny światowej. Wszystko za sprawą „Spotkania z historią”.

czytaj więcej

Historia

Odbudują wojenną ziemiankę

Już w październiku zostanie otwarta zrekonstruowana ziemianka, w której stacjonował porucznik Konrad Bartoszewski „Wir” podczas II wojny światowej.

czytaj więcej

Historia

Strażacy zapaleni historią

Ochotnicza Straż Pożarna w Brodziakach od 2014 roku organizuje imprezy, które mają przybliżyć mieszkańcom różnych miejscowości historię ich okolic. – Chcemy w atrakcyjny sposób przedstawić historię różnych miejscowości tak, aby ich mieszkańcy zdawali sobie sprawę, że ich tereny kryją niezwykle ciekawe dzieje. Dlatego naszym imprezom często towarzyszą widowiska historyczne – tłumaczy sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach Dominik Róg.

czytaj więcej

MARKOWE TEKSTY
Marek Sztochel
  • Myślcie o dzieciach, a nie potencjalnych zyskach!

    „Interes ludzi wiąże i kłóci” – głosi przysłowie polskie. W Biłgoraju nastał boom na szkółki piłkarskie dla najmłodszych adeptów najpopularniejszej w naszym kraju dyscypliny sportowej. Jeszcze do niedawna były cztery, a teraz jest ich sześć. Rozgorzała walka o dzieci, a także o miejsce do trenowania – ponoć wszyscy koniecznie muszą mieć zajęcia na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy „jedynce”, jakby w Biłgoraju nie było innych tego typu obiektów, w tym trawiastych. Środowisko, zamiast współpracować, skłóca się coraz bardziej. Narasta wzajemna niechęć. Jedni na drugich patrzą wilkiem, w myśl chorej zasady „albo jesteś ze mną, albo przeciwko mnie”. Tylko czekać, kiedy zacznie się wzajemne podkładanie sobie świń. Boom na szkółki piłkarskie przypomina mi sytuację sprzed lat, gdy ludziska masowo „rzuciły się” na uprawę porzeczki. Szybko jej wartość spadła poniżej poziomu opłacalności produkcji, a dziś wiele dawnych plantacji przypomina ugór – najlepiej czują się tam chwasty, a nikt nie zbiera owoców, które spadają i gniją w gąszczu. A przecież dzieci nie są towarem, którym można kupczyć, jak porzeczką.

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: