Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Historia

Młodzi, nie dajcie się mamić bujdami, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości jest gorzej niż w PRL

„Jestem chory od tej histerii, jaka wylewa się z mediów, jak widzę tych profesorów, którzy krzyczą o Hitlerze, Mussolinim, PRL. Ja żyłem w PRL. Młody człowiek wyobraża sobie, że jak włączał TV, to jechano po pierwszym sekretarzu. No nie, tak nie było” – te słowa Rafała Ziemkiewicza, wypowiedziane w programie Jana Pospieszalskiego „Bliżej”, przeszły już do klasyki publicystyki. Mimo wszystko opozycja nadal używa argumentu, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości jest gorzej niż w PRL. Młodzi, nie dajcie się oszukiwać. Jak było naprawdę za PRL, powiemy Wam na przykładzie gospodarki reglamentowanej.

czytaj więcej

Historia

Wsłuchani w głos bohaterów

Członkowie stowarzyszenia „Głos Bohatera” są przekonani, że podręczniki i artykuły prasowe dotyczące historii nie nauczą ich tyle, co naoczni świadkowie wydarzeń – kombatanci, uczestnicy II wojny światowej i powojennej konspiracji. Dlatego uważnie wsłuchują się w głos bohaterów. Nagrywają profesjonalne filmy z ich wspomnieniami, które udostępniają na kanale YouTube i na stronie internetowej stowarzyszenia. – Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej dotrzeć do żyjących jeszcze żołnierzy. Bo za trzy, cztery lata nie będzie już z kim rozmawiać, gdyż wszyscy bohaterowie mają już więcej niż 90 lat – mówi pochodzący z Mokregolipia koło Radecznicy Wojciech Kondrat ze stowarzyszenia „Głos Bohatera”.

czytaj więcej

Historia

Mapa poprowadzi śladami partyzantów

Ukazała się pierwsza część „Partyzanckiej mapy Puszczy Solskiej”. Dzięki tej publikacji łatwiej dotrzeć do miejsc partyzanckich obozów, walk, pomników, gajówek i innych, związanych z II wojną światową. Mapa została przygotowana przez grupę badawczą, złożoną z członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach (gmina Biłgoraj) i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” w Biłgoraju.

czytaj więcej

Historia

Wspomnienia pełne łez

Były dziennikarz „Ech Roztocza” Dominik Róg z Brodziaków (gmina Biłgoraj) spisał wojenne wspomnienia mieszkańców podbiłgorajskich miejscowości. Wzruszające, nierzadko tragiczne historie tych osób opublikował w książce „Zabrali nam dzieciństwo”. Publikacja podsumowała projekt „Przeżyliśmy koszmar wojny”, zrealizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Brodziakach. – Cieszę się, że udało mi się porozmawiać z ludźmi, których historii nikt nigdy nie spisywał. Świadkowie tamtych wydarzeń umierają z dnia na dzień, a ich tragiczne wspomnienia odchodzą razem z nimi. Warto było te opowieści utrwalić na piśmie – mówi Dominik Róg, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju i sekretarz OSP w Brodziakach.

czytaj więcej

Historia

Uroczystości nie będzie, ale pamięć o Żydach wciąż jest żywa

Dziś (wtorek, 2 listopada) przypada 74 rocznica wymordowania przez hitlerowskiego okupanta i kolaborantów około czterech tysięcy mieszkańców Biłgoraja żydowskiego pochodzenia. Przed drugą wojną światową większość biłgorajskiego społeczeństwa stanowili Żydzi, a dziś w Biłgoraju nie mieszka ani jeden. Obecność Żydów w Biłgoraju skończyła się z chwilą mordu, dokonanego 2 listopada 1942 roku. Uroczystości, upamiętniające pomordowanych Żydów, nie zostały zaplanowane. Biłgorajanie jednak nie zapominają o ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju miasta, a także pozostawili innymi swój dorobek społeczny i kulturowy. Przed Ścianą Pamięci modlą się, zapalają znicze i składają kamienie.

czytaj więcej

Historia

Ziemianka „Wira” gotowa do zwiedzania

Zakończyły się prace nad rekonstrukcją ziemianki, w której podczas II wojny światowej ukrywał się por. Konrad Bartoszewski „Wir”. Budowla jest gotowa do zwiedzania a dziś uroczyście podsumowano projekt.

czytaj więcej

Historia

Historycznie tym razem w Brodziakach

W pierwszą niedzielę października Brodziaki przeniosły się do czasów II wojny światowej. Wszystko za sprawą kolejnego Spotkania z historią w gminie Biłgoraj.

czytaj więcej

Historia

Historycznie w Soli

W niedzielę, 18 września mieszkańcy Soli mieli okazję przenieść się w historyczne czasy II wojny światowej. Wszystko za sprawą „Spotkania z historią”.

czytaj więcej

Historia

Odbudują wojenną ziemiankę

Już w październiku zostanie otwarta zrekonstruowana ziemianka, w której stacjonował porucznik Konrad Bartoszewski „Wir” podczas II wojny światowej.

czytaj więcej

Historia

Strażacy zapaleni historią

Ochotnicza Straż Pożarna w Brodziakach od 2014 roku organizuje imprezy, które mają przybliżyć mieszkańcom różnych miejscowości historię ich okolic. – Chcemy w atrakcyjny sposób przedstawić historię różnych miejscowości tak, aby ich mieszkańcy zdawali sobie sprawę, że ich tereny kryją niezwykle ciekawe dzieje. Dlatego naszym imprezom często towarzyszą widowiska historyczne – tłumaczy sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach Dominik Róg.

czytaj więcej

MARKOWE TEKSTY
Marek Sztochel
  • To była prowokacja!

    Niektórzy się ze mną zgadzali, jedni w zupełności, inni tylko częściowo. Ale byli też tacy, którym z nerwów głowy się zagotowały. Padło wiele mocnych słów, włącznie z „groźbami” o zaprzestaniu czytania portalu „Echa Roztocza” (echaroztocza.pl). Moje odpowiedzi udzielone anonimowym korespondentom we wczorajszym artykuje „Ludzie donosy piszą” wywołały burzę w zamojskim środowisku sportowym. Mój telefon, używany do celów służbowych, nie milkł przez całą niedzielę aż do późnych godzin wieczornych. Temat Andrzeja Swachy i Wiesława Wieczerzaka był naprawdę gorący, przeprowadziłem ponad dwadzieścia długich rozmów. Napłynęło też wiele maili. Wczoraj prowokacyjnie odpowiedziałem tylko anonimowym donosicielom, częściowo wbrew własnym poglądom i spostrzeżeniom. Teraz przedstawiam odpowiedź oficjalną, a wkrótce zamieszczę opinie i uwagi różnych osób związanych z zamojską piłką nożną, bardziej obeznanych w temacie niż ja.

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: