Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Gminy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ustaje w szkoleniu

Środa, 26 kwietnia to dzień szkoleń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W biłgorajskim oddziale ZUS przedstawiciele zakładów pracy będą mogli posiąść lub uzupełnić wiedzę, jak prawidłowo policzyć wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Z kolei w inspektoracie ZUS w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się szkolenie w zakresie planowanych od maja nowych zasad rejestrowania działalności gospodarczej. O szkoleniach poinformowała nas w specjalnych komunikatach prasowych Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

czytaj więcej

Gminy

Wypadki, kolizje, pijani kierowcy, mandaty i zatrzymane prawo jazdy, czyli bilans świątecznego weekendu na drogach powiatu biłgorajskiego

Od soboty do poniedziałku na polskich drogach doszło do 187 wypadków, w których zginęło 19 osób, zaś 261 zostało rannych, a ponadto funkcjonariusze zatrzymali 765 nietrzeźwych kierowców – tak wygląda podsumowanie świątecznego weekendu na polskich drogach. A jakie są statystyki policyjne, dotyczące powiatu biłgorajskiego? O tym informuje nas Joanna Klimek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Dane pochodzą tylko od funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego biłgorajskiej komendy.

czytaj więcej

Gminy

Fotografie z sześciu kontynentów na jednej wystawie

Od 21 kwietnia (piątek) do 11 maja (czwartek) w Galerii Fotografii „Stylowy” w Zamościu oglądać będzie można zdjęcia Marka Marcoli ze Zwierzyńca, wykonane przez niego podczas zagranicznych podróży turystycznych. Oficjalne otwarcie wystawy fotografii „Wspomnienia z podróży” odbędzie się w piątek, 21 kwietnia o godz. 17.

czytaj więcej

Gminy

Wszystko o zatrudnianiu cudzoziemców

„Powierzanie pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty gospodarcze oraz producentów rolnych” – to tytuł konferencji, przeznaczonej dla biłgorajskich przedsiębiorców, rolników oraz osób zainteresowanych tematyką zatrudniania obcokrajowców. Eksperci omówią różne zagadnienia związane z tym tematem we wtorek, 25 kwietnia o godz. 10, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Spotkanie organizują Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju.

czytaj więcej

Gminy

„Echa Roztocza” zapraszają do Krasnobrodu na Roztoczańską Majówkę

POD PATRONATEM MEDIALNYM „ECH ROZTOCZA”. Koncerty zespołów Janki, Camasutra i Lili, dyskoteka do północy, zabawy dla dzieci i konkursy rodzinne, pokaz zumby, spławikowe zawody wędkarskie nad krasnobrodzkim zalewem, rajd rowerowy, wyprawa nordic walking, wernisaż zegarów oraz uroczystości religijne i patriotyczne, związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja – tak w ogólnym zarysie wygląda program XIV Majówki Roztoczańskiej, zaplanowanej w Krasnobrodzie od 29 kwietnia do 3 maja. W imieniu organizatorów, czyli burmistrza Kazimierza Misztala i Krasnobrodzkiego Domu Kultury, zapraszamy na majówkę do Serca Roztocza jako jeden z patronów medialnych.

czytaj więcej

Gminy

Tysiące dodatkowych emerytów od października

W biłgorajskim ZUS dodatkowe 5,2 tysięcy osób uzyska w tym roku prawo do emerytury z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Od października na świadczenie będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi zwiększonej liczby wniosków.

czytaj więcej

Gminy

Poseł Piotr Olszówka wspiera polskich plantatorów tytoniu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Olszówka to prawdziwy patriota. Wyznaje zasadę, że „polskie znaczy lepsze”, przynajmniej w kwesti naszego rodzimego tytoniu. W Pensjonacie „Roztocze” w Obszy zorganizował spotkanie plantatorów tytoniu z przedstawicielami ministerstw i instytucji związanych z rolnictwem oraz samorządowcami, by budować markę „polski tytoń”. Lubelscy politycy, samorządowcy i plantatorzy tytoniu chcą zaangażować się na rzecz powstania fabryki papierosów z przeważającym kapitałem polskim. Fabryka do produkcji papierosów wykorzystywałaby tylko nasz krajowy tytoń.

czytaj więcej

Gminy

Moc atrakcji na koncercie charytatywnym w Deszkowicach

POD PATRONATEM MEDIALNYM „ECH ROZTOCZA”. Były zawodowy mistrz świata organizacji WBO w wadze junior ciężkiej Krzysztof Głowacki jako gość specjalny, koncerty zespołów Meffis, Baflo, Lesioki, Mayer House, Isabella, Claudi i innych gwiazd muzyki disco-polo, pokazy sztuk walki, motorów, lotów motolotnią, a także licytacje, konkursy oraz szereg innych atrakcji czekają tych, którzy w niedzielę, 30 kwietnia o godz. 14 przybędą na boisko sportowe w Deszkowicach koło Szczebrzeszyna na bezalkoholową imprezę charytatywną pod hasłem „Pomóżmy Zuzi”.

czytaj więcej

Gminy

Anna Trzeźwińska szykuje się na kolejną Ekstremalną Drogę Krzyżową

Każdego roku statystyki dotyczące Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rosną. W piątek, 7 kwietnia, odbędzie się dziewiąta edycja – w 11 krajach, 252 miastach i na 457 trasach o długości od około 40 km do nawet powyżej setki. Do dziś zapisało się już blisko 50 tysięcy chętnych do pieszej, nocnej wyprawy, w zmiennych warunkach atmosferycznych, w milczeniu i samotnych rozważaniach, jak wyjść ze strefy komfortu i odkryć życie na nowo. Organizatorzy spodziewają się około 80 tysięcy uczestników. Anna Trzeźwińska z Kajetanówki (gmina Biłgoraj) w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej weźmie udział po raz trzeci.

czytaj więcej

Gminy

Starostwo przypomina o możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej

Od początku 2016 roku na terenie całej Polski funkcjonuje system darmowej pomoch prawnej. To rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Całkowicie bezpłatną pomoc prawną na etapie przedsądowym można uzyskać także w wielu miejscowościach powiatu biłgorajskiego. Przypomina o tym w komunikacie prasowym Magdalena Szewczuk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

czytaj więcej

MARKOWE TEKSTY
Marek Sztochel
  • Myślcie o dzieciach, a nie potencjalnych zyskach!

    „Interes ludzi wiąże i kłóci” – głosi przysłowie polskie. W Biłgoraju nastał boom na szkółki piłkarskie dla najmłodszych adeptów najpopularniejszej w naszym kraju dyscypliny sportowej. Jeszcze do niedawna były cztery, a teraz jest ich sześć. Rozgorzała walka o dzieci, a także o miejsce do trenowania – ponoć wszyscy koniecznie muszą mieć zajęcia na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy „jedynce”, jakby w Biłgoraju nie było innych tego typu obiektów, w tym trawiastych. Środowisko, zamiast współpracować, skłóca się coraz bardziej. Narasta wzajemna niechęć. Jedni na drugich patrzą wilkiem, w myśl chorej zasady „albo jesteś ze mną, albo przeciwko mnie”. Tylko czekać, kiedy zacznie się wzajemne podkładanie sobie świń. Boom na szkółki piłkarskie przypomina mi sytuację sprzed lat, gdy ludziska masowo „rzuciły się” na uprawę porzeczki. Szybko jej wartość spadła poniżej poziomu opłacalności produkcji, a dziś wiele dawnych plantacji przypomina ugór – najlepiej czują się tam chwasty, a nikt nie zbiera owoców, które spadają i gniją w gąszczu. A przecież dzieci nie są towarem, którym można kupczyć, jak porzeczką.

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: