Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

„Dycha dla Rycha”. Partia Ryszarda Petru znów uprasza o pieniądze

Partia .Nowoczesna od dwóch lat funkcjonuje bez subwencji z budżetu państwa. Nie dlatego, że – jak ruch Kukiz’17 – nie chce uprawiać polityki na koszt podatników, lecz z tego powodu, że Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe z kampanii wyborczej partii Ryszarda Petru. Pozbawiona strumienia gotówki z kieszeni podatników .Nowoczesna szuka innych sposobów na zdobycie pieniędzy. Wysyła internautom maile zachęcające do wpłat. Częstotliwość próśb jest tak duża, że użytkownicy poczty elektronicznej coraz bardziej się irytują. Partia nie reaguje jednak na prośby internautów, by więcej nie dostawali od niej żebraczej korespondencji mailowej.

 

Od kilku dni członkowie .Nowoczesnej znów otrzymują maile z prośbą o wsparcie finansowe partii. „Jeśli PiS zniszczy naszą demokrację, to dotknie również Ciebie i lub Twoich bliskich” – można przeczytać w opatrzonej dużym wykrzyknikiem grafice, stanowiącej nagłówek korespondencji mailowej. Partia Ryszarda Petru tym razem uprasza o pieniądze, by walczyć o „polską demokrację i bezpieczeństwo prawne obywateli”.

OTO TREŚĆ NAJNOWSZEJ KORESPONDENCJI WYSYŁANEJ DO INTERNAUTÓW PRZEZ .NOWOCZESNĄ

Drodzy Nowocześni

Doszliśmy do momentu, w którym władza dokonuje zamachu na niezawisłość polskich sądów, uderzając tym samym w podstawowe prawa każdego z nas. Uderza to również w demokratyczne zasady i wartości, o które przez dekady walczyli polscy opozycjoniści, wspierani przez miliony Polaków. Wśród nich być może jesteście Wy lub Wasi bliscy.

Dzisiaj na nas, posłach Nowoczesnej i wszystkich obywatelach wierzących w wolność i szacunek dla prawa, spoczywa obowiązek walki o polską demokrację i bezpieczeństwo prawne obywateli.

Dlatego prosimy Was o wsparcie finansowe naszych działań.

Od dwóch lat funkcjonujemy bez subwencji z budżetu państwa. Nie jest to łatwe, ale otrzymaliśmy od Was wiele wsparcia, które doprowadziło nas do parlamentu i pozwoliło w nim działać na rzecz obywateli i idei świeckiego, nowoczesnego, dobrze zarządzanego Państwa.

Wasze wsparcie jest nam teraz szczególnie potrzebne. Mamy dwa cele:
– skutecznie docierać do coraz większej liczby Polaków,
– wzmacniać w całej Polsce struktury do wyborów samorządowych.

Działania PiS-u z każdym dniem spychają Polaków na margines Unii Europejskiej i przybliżają do destrukcyjnego autorytaryzmu, w którym jedyną odnoszącą korzyści i mającą prawa grupą będą rządzący i ich klika.

Dlatego prosimy Was: wesprzyjcie nas i walczmy wspólnie o taki kraj, w którym będą szanse i miejsce dla każdego.

Korespondencja trafia także do sympatyków .Nowoczesnej. Ale nie tylko. Otrzymują ją również ci wszyscy, których adresy mailowe znalazły się w bazie partii na liście mailingowej. Częstotliwość próśb jest tak duża, że użytkownicy poczty elektronicznej coraz bardziej się irytują. Na nic zdają się prośby, by .Nowoczesna więcej takiej korespondencji nie wysyłała osobom, które tego sobie nie życzą. – Na początku sympatyzowałem z .Nowoczesną. Wspierałem ją nawet symboliczną kwotą 10 zł, gdy tylko partia wysyła mi mailem prośbę o wpłatę takiej właśnie kwoty. Jednak swoimi działaniami partia Ryszarda Petru zniechęciła mnie do siebie, dlatego denerwują mnie kolejne maile z zachętą do wpłaty. Wciąż napływają, mimo że już trzy razy wysyłałem do partii pocztą mailową wiadomość z prośbą o usunięcie mojego adresu z bazy danych i nie wysyłanie mi więcej żebraczej korespondencji. Przeszkadza mi to, że wiadomości od szefa .Nowoczesnej zaśmiecają mi skrzynkę – mówi naszej redakcji jeden z mieszkańców Biłgoraja.

Internautów zaczyna drażnić to, że niekiedy w mailu podpisanym przez Ryszarda Petru, oprócz prośby o wpłatę, otrzymują treści szkalujące Prawo i Sprawiedliwość. W jednym z takich maili znalazła się infografika, krytykująca poszczególnych ministrów. Według tejże infografiki Jan Szyszko niszczy Puszczę Białowieską, Zbigniew Ziobro ogranicza swobody, Antoni Macierewicz upokarza Powstańców Warszawskich, zaś prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiedzialny jest za „brak osobistej odpowiedzialności”.

Partia .Nowoczesna założyła specjalną stronę internetową, za pośrednictwem której można wpłacać pieniądze. W treści maila z prośbą o wsparcie przekierunkowanie na tę stronę zamieszczone jest w kilku miejscach. Ryszard Petru i inni „nowocześni” upraszają o pieniądze, ponieważ ich partia musi sobie radzić bez subwencji z budżetu państwa. Partia straciła subwencję z powodu błędu ówczesnego skarbnika Michała Pihowicza. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie .Nowoczesnej z kampanii wyborczej z 2015 roku, z powodu tego, że partia niezgodnie z przepisami przelała pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd przelane powinny zostać na konto komitetu wyborczego. Za przelew odpowiedzialny był właśnie Michał Pihowicz.

Wynik wyborczy 7,6 procent głosów w wyborach parlamentarnych gwarantowałoby .Nowoczesnej rocznie ponad 6 milionów złotych subwencji. Akcja pozyskiwania przez .Nowoczesną pieniędzy od swoich członków, sympatyków i innych osób żartobliwie jest określana jako „Dycha dla Rycha”, ponieważ na początku partia upraszała o wpłatę kwoty 10 złotych. – Błąd popełniony przez skarbnika .Nowoczesnej źle świadczy o partii, której twarzą jest ekonomista. Uważam, że zasypywanie internautów mailami z prośbą o pieniądze świadczy o kłopotach finansowych partii lub braku chętnych do finansowego wspierania jej. Zasypywanie skrzynek mailowych potencjalnych wyborców taką korespondencją może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – mówi nasz rozmówca z Biłgoraja.

MaSzt
wtorek, 25 lipca 2017

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: