Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Dużo wiedzą o ubezpieczeniach

Dwadzieścia najlepszych zespołów szkolnych z województwa lubelskiego będzie rywalizować o awans do ogólnopolskiego finału olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach. Wojewódzki etap organizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych olimpiady zaplanowany został na wtorek, 14 marca. W gronie finalistów wojewódzkich znaleźli się uczniowie trzech szkół z Biłgoraja i trzech z Tomaszowa Lubelskiego. W pierwszym etapie kwalifikacji najlepiej w województwie lubelskim wypadła reprezentacja Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

 

We wtorek, 14 marca w Lublinie rozegrany zostanie wojewódzki etap ogólnopolskiej olimpiady Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Wystartuje dwadzieścia zespołów szkolnych, które w listopadzie pomyślnie przeszły pierwszy etap kwalifikacji. O awans do finału ogólnopolskiego walczyć będą uczniowie trzech szkół z Biłgoraja i trzech z Tomaszowa Lubelskiego.

W pierwszym etapie olimpiady najwięcej punktów (59) wywalczyła reprezentacja Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju – Weronika Gura, Karolina Kulik i Karolina Wójcik. Drugie miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie (57 punktów), a trzecie – Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Biłgoraju w składzie Kinga Łuszczek, Klaudia Mucha i Jakub Koszarny (57 punktów).

Na dziesiątym miejscu sklasyfikowana została reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju (53 punkty) – Martyna Dmitroca, Wiktoria Nowak i Kamila Skrzypa. Na jedenastej pozycji uplasował się Zespół Szkół nr 3 w Tomaszowie Lubelskim w składzie Klaudia Romańczuk, Dominik Krawczyk i Kacper Mulawa (53 punkty). Dziewiętnasty był Zespół Szkół nr 4 w Tomaszowie Lubelskim, reprezentowany przez Rafała Łachetę, Wojciecha Paszkowskiego i Łukasza Słobodę (49 punktów). Natomiast dwudzieste, czyli ostatnie premiowane awansem do etapu wojewódzkiego miejsce, zajął Zespół Szkół nr 1 w Tomaszowie Lubelskim w składzie Weronika Nazarowicz, Dagmara Roci i Angelika Wawrzusiszyn (49 punktów).

Stawkę wojewódzkich finalistów uzupełnią reprezentacje pięciu szkół ponadgimnazjalnych z Lublina, dwóch z Janowa Lubelskiego i po jednej z Radzynia Podlaskiego, Korolówki (gmina Włodawa), Chełma, Leśnej Podlaskiej, Krasnegostawu i Ryk. – Z badań wynika, że Polacy o ubezpieczeniach społecznych wiedzą bardzo mało albo prawie nic, a przecież chodzi o ich prawa do wielu świadczeń, takich jak emerytury i zasiłki. Dlatego staramy się edukować już młodych ludzi, żeby w przyszłości podejmowali świadome decyzje na rynku pracy – mówi koordynator wydarzenia Maria Piwińska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (cytat z komunikatu prasowego, nadesłanego przez regionalnego rzecznika ZUS w województwie Lubelskim i członka Komitetu Głównego Olimpiady Małgorzatę Korbę).

W zawodach rangi wojewódzkiej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą rozwiązywali test z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, czyli o składkach, emeryturach, rentach, zasiłkach i prowadzeniu własnej firmy. Test będzie się składał z 25 pytań wielokrotnego wyboru. Najlepszy zespół z każdego województwa uzyska awans do finału krajowego, który odbędzie się 26 kwietnia (środa) w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Wśród nagród są m.in. indeks Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie, dodatkowe punkty w rekrutacji na trzy zamojskie uczelnie, laptopy, tablety i czytniki e-book. Olimpiadzie patronuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a jej etapowi wojewódzkiemu – również lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.

MaSzt
czwartek, 9 marca 2017

REKLAMA

akademia GOL

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: