Ani w lewo, ani w prawo, tylko obiektywnie

Czesław (za)Śpiewa w Zamościu

Na 3 marca zaplanowana została premiera nowej płyty polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa zatytułowana „Księga emigrantów. Część 2”. Ekipa Czesława Mozila nagrała album we współpracy z Arte dei Suonatori, czyli poznańską orkiestrą muzyki barokowej. Pięć dni później rozpocznie się trasa koncertowa Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori. Czesław Mozil ze swoim zespołem wystąpi także w Zamościu. Koncert odbędzie się 22 marca (środa) w Zamojskim Domu Kultury.

 

Zespół Czesława Mozila Czesław Śpiewa zagra 22 marca (środa) w Zamojskim Domu Kultury. Występ odbędzie się w ramach trasy koncertowej, promującej nową płytę polsko-duńskiego zespołu „Księga emigrantów. Część 2”. Album powstał we współpracy z orkiestrą muzyki barokowej Arte dei Suonatori z Poznania. Orkiestra została założona w założona w 1993 roku przez skrzypków Ewę i Aureliusza Golińskich. W artystycznym dorobku ma kilkanaście płyt i kilka prestiżowych nagród muzycznych. – Długi czas rozmawialiśmy w zespole Czesław Śpiewa o inspiracjach muzyką klasyczną. Zaproszenie do współpracy od Arte dei Suonatori oraz seria wspólnych koncertów zagranych jesienią 2015 roku bardzo nas ucieszyły. Nie sądziliśmy, że będziemy w stanie tak fajnie się dogadać i razem stworzyć muzyczny świat, który sprawdzi się na koncertach. Publiczność była zachwycona, a my dwa miesiące po trasie wylądowaliśmy razem w studiu nagraniowym RecPublica w Lubrzy. Szybko się okazało, że nasze światy wcale się nie różnią. Zresztą, ja i moi muzycy nie zgadzamy się na nazywanie muzyki klasycznej muzyką poważną. Przecież ta muzyka była kiedyś rozrywkowa! – powiedział Czesław Mozil.

Premiera albumu „Księga emigrantów. Część 2” zaplanowana została na 3 marca (piątek). Na płycie znajdą się utwory „Mam trzy latka”, „Na straganie”, „Kłamczucha”, „Polak Mały”, „Na Wyspie Bergamocie”, „Kaczka Polaczka”, „Lokomotywa”, „Wlazł kotek”, „Pokłóciły się zwierzaki” oraz instrumentalne klasyki „Ach, dass ich Wassers gnug hatte” Johanna Christopha Bacha i „Jesień” Antonio Vivaldiego. – Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori to orkiestrowy rozmach połączony z awangardową fantazją na temat współczesnej muzyki popularnej. To interesująca propozycja nie tylko dla miłośników muzycznego luzu w wydaniu niepokornych Duńczyków, ale także nie lada gratka dla prawdziwych melomanów. Słodko-gorzkie teksty Michała Zabłockiego swobodnie łączą żartobliwą narrację z tematami tożsamości narodowej, patriotyzmu i emigracji. Tytuły i treść piosenek nawiązują do „znanych i lubianych” wierszy oraz popularnych rymowanek z lat dziecięcych: „Mam trzy latka”, „Lokomotywa” i „Kaczka”. A wszystko to zapakowane w szlachetnie wykonaną ilustrację z burakiem na czele autorstwa Pawła Zawiślaka / Kropki Kreski – kolejny autoironiczny akcent charakterystyczny dla twórczości zespołu Czesław Śpiewa – napisał w komunikacie prasowym Artur Tylmanowski z Arto Music & Media, PR menedżer zespołu Czesław Śpiewa.

Trasa koncertowa 8 marca Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori rozpocznie się 8 marca (środa). Tego dnia muzycy wystąpią w Swarzędzu (woj. wielkopolskie). 19 marca Czesław Mozil będzie koncertował w Chełmie, 22 marca w Zamościu, 23 marca w Przemyślu, a 24 marca – w Rzeszowie. W Zamojskim Domu Kultury Czesław Śpiewa zaprezentuje utwory z najnowszej płyty i poprzednich albumów tego zespołu. Fani mogą także spodziewać się największych przebojów pierwszego zespołu Czesława Mozila – Tesco Value. Do 17 lutego bilety na zamojski koncert zespołu Czesław Śpiewa będą po 60 złotych, od 18 lutego – po 80 złotych.

MaSzt
poniedziałek, 13 lutego 2017
fot. Maciej Hładki

NASI KOMENTATORZY

© Echa Roztocza 2016 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wykonanie: